České klávesnice ve všech noteboocích aneb konec přelepek

České klávesnice ve všech noteboocích aneb konec přelepek

Velice dlouho jsme připravovali a ladili interní procesy tak, abychom vám byli schopni zajistit v každém notebooku skutečně českou klávesnici bez jakýchkoliv přelepek. Dlouhé čekání je nyní u konce. Od nynějška se už můžete spolehnout, že každý u nás zakoupený notebook dostanete se zcela českou nepřelepenou klávesnicí.

Jak se to dělává

Protože repasované notebooky pocházejí z různých zemí EU, mají také různé jazykové varianty klávesnic. Otázkou je, jak se s tím který dodavatel vypořádá, a co všechno zákazník snese. Pojďme se podívat na nejčastější způsoby, jakými dodavatelé repasovaných notebooků klávesnice řeší:

1. Neřeší vůbec – Jak notebook sehnali, tak ho prodávají dál, aniž by klávesnici řešili. Vy tak při každé objednávce hrajete loterii, jaká klávesnice zrovna v notebooku bude. Přijde vám slovenská, kterou hravě zvládnete, protože má většinu znaků velice podobně jako česká, nebo dostanete maďarskou a budete si při psaní rvát vlasy? Naštěstí už dnes není mnoho dodavatelů, kteří by to až tak neřešili – protože zákazníci už u nich jednoduše přestali nakupovat.

notebooková klávesnice

Proč je M pod P? Tato cizojazyčná klávesnice má ke všem cizím nápisům a znakům ještě navíc rozložení AZERTY.

2. Přihodí přelepky – Tento přístup už také není příliš častý, ale pro dodavatele je velice snadný. Ke každému notebooku jednoduše přihodí arch s přelepkami, ať si to zákazník polepí, jestli chce. Vy pak s pinzetou zkoumáte, kam který znak asi nalepit a nakonec zjistíte, že pár jich máte nakřivo a jiné nedrží, protože jste klávesnici předem neodmastili. Z hlediska zákazníka je i toto řešení jen málo kdy přijatelné.

notebooková klávesnice

Tady to máte a poperte se s tím.

3. Přilepí české znaky – K aktuální jazykové sadě, která je na klávesnici z výroby natištěná, vám dodavatel přidá nálepky s českými znaky. Klávesnici tak lze nazývat počeštěnou, ale stále velmi záleží na původním jazyku. Když je původní anglická a pouze se tam přidají naše znaky, je to vcelku únosné řešení, ale pokud máte původní švédskou, a ještě na ní přidáte češtinu, bude to velmi nepřehledné.

notebooková klávesnice

Někde se něco přelepí, má to jiný font, občas to přečnívá, někdy se to odrbe a zamezí to podsvitu.

4. Přelepí cizí znaky – Časté řešení, které jsme ještě minulý rok také provozovali. Přelepka je vždy přes celou klávesu, takže skryje původní cizojazyčné znaky a vidět zůstanou pouze natištěné české. V tomto případě velmi záleží na provedení přelepek. Existují totiž univerzální, které ale nemusejí rozměrem dobře sednout na všechny typy kláves. Proto jsme si již dávno vytvořili vlastní grafický návrh na klávesnice notebooků Dell a nechali jsme si přelepky dělat na míru. Problém je ale u podsvícených klávesnic, kde přelepená tlačítka nesvítí. Jde tedy o řešení přijatelné, pokud se dobře provede, ale ne ideální.

notebooková klávesnice

Naše dříve používané přelepky na míru, solidní, ale brání podsvitu.

5. Přetiskne původní jazyk – Někteří dodavatelé si za účelem změny jazyka klávesnice pořizují speciální tiskárny, kterými celou klávesnici přetisknou. Vše pak záleží na použité technologii, barvách a grafickém návrhu. Pokud se vše zadaří a poctivě vyladí, může být výsledek pěkný – celá klávesnice bude vypadat jednotně, na všech klávesách jen požadované znaky, černá všude stejně černá, bílá stejně bílá a vše v jednotném fontu. Problém je jen ten, že původně podsvícená klávesnice tímto přetiskem přijde o podsvícení, případně bude podsvícení hodně utlumeno. Záleží, jak se kdo s grafikou trefí do původních znaků, což někde je možné, jinde zase ne. Jde tedy o vhodné řešení, ale pouze pro nepodsvícené varianty klávesnic.

notebooková klávesnice

Cele přetištěná klávesnice bez podsvícení, někde lze vidět slabý obrys původního znaku.

6. Odstraní původní povrch a natiskne nový – Konečně se dostáváme k tomu, co jsme tak dlouho ladili a vyvíjeli. Podsvícené cizojazyčné klávesnice na jednom stroji zbavíme kompletně celého povrchu, takže zůstanou jen čistá průsvitná tlačítka. Na ta pak druhým strojem naneseme a vytvrdíme novou grafiku. Tímto způsobem vznikne jednotná celistvá klávesnice s pouze českými znaky, které při zapnutém podsvícení správně prosvítají. Jde o nejnákladnější, nejzdlouhavější a technologicky nejnáročnější řešení, ale zároveň jediné, které poskytne zákazníkům plně české podsvícené klávesnice bez kompromisů. A jak dobře víte, o vás, naše zákazníky, nám jde především.

notebooková klávesnice

Plně česká klávesnice včetně podsvícení všech znaků.

Bez kompromisu nových originálních klávesnic

Teoreticky bychom mohli přidat ještě další možnost, a to kupovat všechny klávesnice pro všechny notebooky zcela nové, originální české podsvícené. Ale jedna taková klávesnice stojí kolem 1000 Kč, což je částka, o kterou si žádný prodejce repasů nemůže jen tak navýšit cenu notebooků.

Ale je zde jeden zajímavý fakt, který hraje ve prospěch našeho přístupu dokonce i před zcela novou originální verzí klávesnice. U novějších modelů už totiž Dell nedělá zvlášť české a slovenské klávesnice, ale CZ i SK znaky kombinuje a tiskne jako jednu jazykovou sadu. Oba tyto trhy jsou zřejmě pro Dell příliš malé a jazyky jsou si příliš podobné, takže se nevyplatí investovat do samostatných variant klávesnic. My jsme si ale grafiku sami vytvořili, a tak od nás i novější modely dostanete v čistě české variantě, kterou v originálu ani neseženete.

Garance češtiny zdarma, garance podsvícení za příplatek

Aktuálně vám zdarma přinášíme garanci, že všechny notebooky od nás budou mít české klávesnice bez přelepek (varianta č. 5). Někdy budou klávesnice podsvícené, jindy nepodsvícené, ale vždy kompletně české. Pokud ale chcete mít jistotu, že dostanete notebook s podsvícenou českou klávesnicí (varianta č. 6), můžete si nově v konfigurátoru za příplatek zvolit položku Garance podsvícené české klávesnice v notebooku. Za symbolickou cenu tak budete mít jistotu české plně podsvícené klávesnice.

Vyberte si notebook s českou klávesnicí