Business-class notebook s novým designem – Dell Latitude E5450

Business-class notebook s novým designem – Dell Latitude E5450

Jste překvapeni, že se zabýváme modelem z „pětkové“ řady Dell Latitude? Nejedná se snad o nižší třídu? Sami uvidíte, že od této generace již ne. Věc se má totiž tak, že od generace Exx50 se šestková řada sloučila s pětkovou, takže například očekávaný E6450 již nenajdeme. Místo toho nám Dell připravil ultrabook E7450 a notebook E5450.

Dell Latitude E5450

Nové šasi notebooku Dell Latitude E5450

Vzhledem k tomu, že již nejde o nižší pětkovou řadu notebooků, ale o jedinou řadu klasických business notebooků Dell Latitude, očekáváme stejné kvality, jaké mají šestkové modely předchozích generací, na které jsme zvyklí. Pro levné domácí použití má přeci Dell vyčleněnou celou sérii Inspiron, kterou se u nás nezabýváme. Pojďme se tedy podívat, co nám notebook Dell Latitude E5450 nabízí.

Inovované šasi

Ihned si všimneme změny designu, který je shodný s ultrabooky z této generace, modely E7450 a E7250. V nedotykové verzi jde o matně černé víko s pogumovaným povrchem, které drží na kovových pantech, připevněných k černé základně. Celé šasi došlo značných změn oproti předchozímu modelu E6440. Dostali jsme tenčí profil s ostřejšími hranami, do kterého už se nevejde optická mechanika – pokud ji potřebujete, nezbyde než pořídit externí k připojení přes USB. Celkově je design poměrně jednoduchý a nerušivý.

Dell Latitude E5450

Klávesa enter je zúžená, ale celkově se na klávesnici dobře píše

Klávesnici máme zapuštěnou, mohli bychom říci až ultrabookovou. Rozložení je ale bezproblémové, až na enter, na který příliš místa nezbylo – ale přesto jsem ho při psaní trefil malíčkem napoprvé, není se tedy potřeba obávat. Protože jde o 14" model, nemáme přítomnou numerickou klávesnici, kvůli které by se musely ostatní klávesy nepříjemně smrsknout.

Dell Latitude E5450

Notifikační diody změnily umístění i styl, řekl bych, že k lepšímu

Polohu změnily notifikační diody, které nyní najdeme na přední hraně. Díky tomu už jich nemusejí být dvě sady, jako dříve, protože takto jsou viditelné při otevřeném i zavřeném notebooku. A během práce jsou tak akorát bokem, takže nás neruší poblikáváním hned pod displejem. Změny došlo také power tlačítko, které je kulaté, ale jeho umístění v pravém horním rohu zůstává. Z boku notebooku zmizel hardwarový přepínač režimu letadlo, který ale zřejmě většině uživatelů chybět nebude.

Konektivita a baterie

Co potěší, je zachování VGA konektoru, kterým se můžeme s notebookem připojit i ke staršímu dataprojektoru v zasedacích místnostech. Mimo VGA je Latitude E5450 vybaven také HDMI portem, třemi USB 3.0, síťovým konektorem JR-45 a čtečkou paměťových karet. Ze spodní strany pak najdeme klasický dokovací konektor E-family, takže připojení vícero monitorů a mnoha dalších periferií nebude problém.

Dell Latitude E5450

Konektivita je dostatečná včetně VGA a standardního dokovacího portu

Když už jsme na spodní straně notebooku, všimneme si také toho, že si vlastně nevšimneme baterie. Ta už totiž není uživatelsky vyměnitelná, ale pro přístup k ní musíme odšroubit celý spodní kryt. Podobně jako u novějších ultrabooků, baterie už není něčím, co bychom si dokupovali a jen tak měnili, ale stala se jednou z vnitřních komponent.

Různorodé konfigurace

Dell Latitude E5450

Po sundání spodního krytu máme hned snadný přístup k nejčastěji měněným komponentám

Jaké další komponenty a co v oblasti výkonu nám může tento business model nabídnout? Procesory Core i3 až i7 čtvrté až páté generace, až 16 GB RAM, dedikovanou grafickou kartu GeForce 840M a 14" displej dotykový či klasický s až Full HD rozlišením. Rozpětí možných konfigurací je velmi široké a v nejvyšší sestavě můžete očekávat skutečně solidní výkon.

Rozšířené zabezpečení

Ve firemní sféře je zcela zásadní ochrana dat, ať už ve smyslu prevence jejich poškození, nebo případného odcizení a zneužití. Proto Dell nabízí řadu nástrojů, kterými bezpečnost zvyšuje. Mezi oficiálními ovladači na webu Dellu tak najdeme i sekci Dell Data Security, kde jsou ke stažení nástroje pro šifrování a zabezpečení dat. Dell Control Vault zase zabezpečí přístup pomocí čtečky otisků prstů či čipových karet, a to kontaktních přes integrovanou čtečku i bezkontaktních přes NFC.

Dell Latitude E5450

Zabudovaná čtečka bezpečnostních karet je označena písmeny SC (Security Card)

Pro fyzickou ochranu dat před poškozením pak slouží jak odolná konstrukce notebooku, tak senzor volného pádu, jehož úkolem je zaparkovat čtecí hlavy pevného disku dříve, než dojde k dopadu a otřesu, kterým by se plotny disku mohly poškodit. Dell se snaží udělat pro bezpečnost dat maximum, ale v této oblasti stejně vždy záleží nejvíce na uživateli a jeho uvědomělosti.

Prozákaznická modernizace business třídy

Dell Latitude E5450

S dokovací stanicí můžete po práci notebook snadno sbalit bez potřeby odpojování sousty kabelů

Notebook Dell Latitude E5450 přináší výrazně změněné šasi a modernizuje business třídu klasických notebooků. Dell však poslouchá své firemní zákazníky a zachovává tak VGA konektor i port pro dokovací stanici. Přestože jsme přišli o možnost snadné výměny baterie, šasi se příjemně smrsklo a zachovalo si precizní zpracování a odolnost. Novější procesory a grafické karty pak zase o kousek posunují výkon, ke kterému Dell přidává rozšířené zabezpečení pro co nejefektivnější použití ve firemním prostředí. Zkuste Latitude E5450 na vlastní kůži a napište nám k němu vaše vlastní hodnocení.

Business-class notebooky Dell Latitude E5450 skladem