Kvalitní počítač do firmy – Dell OptiPlex 9010

Kvalitní počítač do firmy – Dell OptiPlex 9010

Kancelářský počítač s odměřeným profesionálním designem, Dell OptiPlex 9010, bez potíží zajistí potřebný výkon a spolehlivost na mnoho příštích let. Jde o vyšší řadu modelu OptiPlex 7010 se třetí generací Intel procesorů. Funkční šasi v pěti různých provedeních a osvědčené systémy činí z tohoto počítače velmi zajímavé řešení pro firemní zákazníky, které je hojně využíváno po celém světě.

V čem vyniká vyšší model

Dell OptiPlex 9010

Skříň OptiPlexu 9010 SFF (dole) a 7010 (nahoře) je v podstatě totožná

Pokud už se v repasovaných počítačích Dell OptiPlex orientujete, víte, že model 7010 je nižší variantou recenzovaného 9010. V čem je tedy vyšší model lepší? To je vcelku obtížná otázka. Podle oficiální dokumentace podporuje OptiPlex 7010 pouze 16 GB RAM paměti, zatímco 9010 pojme až 32 GB RAM. Podle našich zkušeností ale není problém, aby běželo 32 GB i v nižším modelu 7010. Není tedy zcela zřejmé, proč to Dell v dokumentaci takto odlišuje.

Další rozdíl je v podpoře RAID polí. Zatímco 7010 je neumožňuje, 9010 už ano. Zarazit nás může stejný chipset v obou modelech, který RAID podporuje. Omezení je zde v BIOSu, kde u 7010 možnost RAIDu zkrátka není. Zda je takové omezení nezbytné, nebo spíše jen uměle vytvořené, aby Dell vytvořil místo na trhu pro vyšší model 9010, o tom lze debatovat. Z technického hlediska se však zdá, že omezení po HW stránce není nezbytné.

Dell OptiPlex 9010

Vnitřní prostor je v kompaktním provedení efektivně využit

Nepatrným a zcela jistě Dellem daným rozdílem je nemožnost zakoupit Blue-Ray optickou mechaniku k OptiPlexu 7010, zatímco k 9010 už to jde. Řeč je o oficiální Dell distribuci. Po praktické stránce si Blue-Ray můžete dát klidně i do staršího modelu.

Vybrané konfigurace OptiPlexu 9010 podporují technologii Intel vPro, která už může být pro firmy zajímavější. Jde o sadu integrovaných funkcí, které mají za cíl usnadnit správu stanic ve firmě. Funkce však musejí být podporovány procesorem i odemknuty výrobcem.

Nově i v provedení AIO

Dell OptiPlex 9010

OptiPlex 9010 přináší nově také AIO provedení

Počítače Dell OptiPlex 9010 najdeme v pěti různých provedeních. Základem jsou z předchozích modelů známé USFF, SFF, desktop a tower. Nově však nacházíme All in One provedení, a to už ne vytvořené vložením malého počítače do speciálního stojanu s VESA držákem LCD monitoru. Jde o plnohodnotné AIO, jak jej známe z trhu nové techniky.

Toho provedení počítače v monitoru má své výhody i nevýhody a nejdeme ho buď v dotykovém nebo v klasickém nedotykovém provedení. Výhodou je jistě snadná přenosnost a čistý tenký design. Mezi nevýhodami však může být znesnadněná výměna komponent a rozšiřitelnost systému. Pokud se v AIO 9010 pokazí 23" Full HD displej, jen tak snadno ho nevyměníte.

Zajímavostí je také následující generace, OptiPlex 9020. Tam už totiž nenajdeme provedení desktop, na které jsme dlouhé léta zvyklí. Na jeho místo se posunulo menší SFF, které je následováno dříve nejmenším USFF. Od modelu 9020 je však nově k dispozici ještě menší provedení, pojmenované Micro. To je zkrátka opravdu malé. Zkušenosti s ním zatím nemáme, nicméně dle dokumentace po stránce designu, rozměrů, i vnitřní výbavy vypadá dobře.

Společný design techniky Dell

Dell OptiPlex 9010

Kancelářské počítače a LCD monitory Dell k sobě barevně ladí

Vraťme se ale k recenzovanému modelu Dell OptiPlex 9010. Ten se po stránce designu hodí do kancelářského prostředí, kde díky černé a stříbrné či šedé barvě snadno zapadne, aniž by rušil. V těchto barvách jsou také kancelářské LCD monitory Dell, které s OptiPlexem 9010 vytvoří profesionální set. Propojit je snadno můžete přes DisplayPort, který Dell u svých zařízení hojně využívá.

Výkonu více než dost

Dell OptiPlex 9010

Výkonově postačí počítače 7010 i 9010 na kancelářské práce ještě mnoho let

Jde o natolik moderní stroj, že jej najdeme i ve velmi výkonných konfiguracích, které nám pěkně postačí ještě na mnoho let. Výkon Intel Core procesorů již ani v nových generacích nemá výrobce potřebu příliš navyšovat. Nad tím se zamýšlíme v krátkém příspěvku na našem blogu. Ostatní komponenty se vyvíjejí vcelku pomalu a pro kancelářskou práci je nemusíme příliš řešit. Pokud tedy chcete kancelářský počítač na dlouhá léta, můžete se na OptiPlex 9010 spolehnout.

Snadná výměna komponent

Dell OptiPlex 9010

Systémy pro snadnou výměnu komponent poznáte podle modré barvy

Podobně jako v ostatních stolních počítačích Dell, i v OptiPlexu 9010 najdeme modře označené systémy pro snadnou výměnu komponent. Otevřít skříň, vyměnit pevný disk, PCI kartu, optickou mechaniku… Žádná z těchto akcí nevyžaduje ani šroubovák. Vše provedete snadno a intuitivně díky přehledně označeným systémům. Tímto přístupem jde Dell vstříc firemním IT technikům, kteří zvládnou rutinní výměnu komponenty za mimořádně krátký čas.

Podpora RAID 0 a 1

Dell OptiPlex 9010

Do provedení SFF více než jeden 3,5" HDD nevložíte

Užitečnou je již zmíněná podpora RAID polí, a to verzí 0 a 1. RAID 0 znamená pouze sloučení vícero disků do jedné logické jednotky. Tím se může zvýšit rychlost čtení a zápisu, jelikož je k dispozici dvojnásobek čtecích hlav, zároveň ale oba disky musejí najíždět nad správné sektory, i když i to mohou dělat souběžně. Je zde ale nebezpečí, že pokud dojde k poruše jednoho disku, znehodnotí se tím data i na druhém, která zůstanou jen poloviční a tudíž nepoužitelná. V praxi se spíše naopak jeden disk rozděluje na více logických jednotek, ať už kvůli přehlednosti nebo oddělení systému a dat.

RAID 1 se nazývá zrcadlení a dělá jednoduše to, že všechna data ukládá současně na oba dva disky. Jde tedy o zálohu, která je automaticky stále k dispozici, pokud jste ochotni zaplatit za další disk a mít tak jistotu. Jde-li však o 3,5" disky, tak těch se dva kusy vejdou pouze do nejprostornějšího provedení typu tower. Kvůli tomu je využití RAIDu v OptiPlexu 9010 v rozměrově menších provedeních poněkud méně účelné. I do malého provedení SFF však můžeme vložit redukci do 3,5" pozice pro HDD, díky které lze použít dva 2,5" disky.

Pracovní nástroj s dlouhodobou podporou

Dell OptiPlex 9010

Dell OptiPlex 9010 pro dlouhodobé a spolehlivé fungování ve firmě

Kancelářský počítač Dell OptiPlex 9010 je bezesporu vhodným pracovním nástrojem, i když upřímně řečeno, oproti modelu 7010 nenabízí příliš zásadního navíc. Těží především z dlouholetých zkušeností společnosti Dell, která se zaměřuje na poskytování řešení pro firemní sektor. S počítačem tak získáváte jistotu kvality a spolehlivosti, za kterou ručí nejen výrobce, ale i my.

K těmto repasovaným počítačům se nebojíme nabízet rozšířenou záruku až na 37 měsíců. Případnou reklamaci také garantujeme vyřídit nejdéle do pěti pracovních dní. Zkuste vybavit své kanceláře značkovou repasovanou technikou s naší podporou. Za dva roky pak můžete sami posoudit, jak si vedou repasované počítače a jak my.

Repasované počítače Dell OptiPlex 9010