Mini notebook na cesty - Dell Latitude E6230

Mini notebook na cesty - Dell Latitude E6230

Malý kancelářský notebook Dell Latitude E6230 u nás nazýváme mini notebookem. Přestože nejde o oficiální označení, když se na něj ale podíváme a pracujeme s ním, musíme uznat, že mu pasuje. Na rozdíl od ultrabooků nemá slabší energeticky úsporný procesor, ale není ani tak tenký, jak je u ultrabooků vyžadováno. Každopádně je to však zajímavý stroj, který si zaslouží naši pozornost a svou vlastní recenzi.

Vhodný na cesty

Dell Latitude E6230

Kromě mini notebooků bychom ho mohli zařadit i do kategorie cestovních notebooků, a to opět díky jeho malým rozměrům a nízké hmotnosti. A opravdu, cestovat s Latitude E6230 je o mnoho příjemnější, než s velkým 15,6" notebookem. Sám mám tu zkušenost, neboť můj soukromý notebook je právě 15,6" a můj firemní je 12,5" Latitude E6230, tedy když jsem jel vlakem do Prahy na školení, vzal jsem s sebou firemní Dell a byl jsem nadmíru spokojen. Dokonce i na zahraniční služební cestu jsem jej mohl pohodlně vzít do příručního zavazadla do letadla a neriskovat tak jeho ztrátu či poškození ve velkém zavazadle. Proto mohu 12,5" Latitude E6230 opravdu nazvat cestovním notebookem.

Neobvyklé šasi

Dell Latitude E6230

Při podrobnějším pohledu na Dell Latitude E6230 jistě zaujme pevné kovové šasi, které plní nejen funkci ochrannou, ale také estetickou. Provedení Tri-Metal se osvědčilo i v modelech předchozí generace a kombinace eloxovaného hliníku, ocelových pantů a základny ze slitin hořčíku je opravdu kvalitní a odolná.

Zajímavým prvkem je přesah zadní části notebooku za panty víka, který se může zdát být nepraktickým a nevhodným, ale kvůli baterii a dokovacímu konektoru to zřejmě jinak nešlo. Na druhou stranu má díky němu notebook stabilní základnu a ani při displeji otevřeném ve velkém úhlu se nepřevažuje. Zajímavě a snad i trochu vtipně popisuje oficiální dokumentace, že jde o stroj pro style-conscious professionals, tedy profesionály, kteří mají povědomí o stylu.

Malý displej

Dell Latitude E6230

Displej notebooku má úhlopříčku 12,5" a na delší práci je opravdu malý, jak lze od mini notebooku očekávat. Avšak osobně využívám v kanceláři Latitude E6230 už více než dva roky, neustále připojený na dva externí LCD monitory, takže velikost displeje mne omezuje jen na cestách, kde jsou ale naopak celkové malé rozměry vítány. Pro občasné vyřízení emailů a zápis poznámek je i 12,5" displej dostatečný – vždyť mnozí tyto věci vyřizují na tabletech či telefonech, které sice mají specificky uzpůsobené prostředí, ale displeje ještě značně menší.

Pohodlná klávesnice

Dell Latitude E6230

Výrobce uvádí, že klávesnice notebooku je odolná proti polití. To zní sice dobře, ale osobně bych to raději nezkoušel. Realita je taková, že v notebooku je kanálek pro odtok vody, kterým má tekutina vytéct spodní částí pod samotný notebook. Kanálek je však úzký a nevěřím, že by voda nestačila zatéci pod klávesy a mezi komponenty. Navíc pokud vylijete na klávesnici například oslazenou kávu či minerálku, stejně ji budete muset rozebrat a důkladně vyčistit, aby šly klávesy bez potíží stisknout. Co do běžné funkčnosti je však klávesnice v pořádku a lze na ní psát bez obtíží.

Možnosti připojení

Dell Latitude E6230

V oblasti konektivity nabízí Dell Latitude E6230 vcelku dobrou výbavu, a to dokonce i s VGA portem, který už u takto malých notebooků obvykle nebývá. Monitor či zobrazovací zařízení můžeme dále připojit přes HDMI. Vcelku zvláštní je absence DisplayPortu, který však nemají ani větší modely Latitude. Podivuji se nad tím proto, že naprostá většina LCD monitorů značky Dell má DisplayPort, stejně jako ho mají i všechny kancelářské počítače Dell OptiPlex. Situaci u notebooků však řeší dokovací stanice, kterou v kancelářském prostředí většina zákazníků upotřebí. Samotný notebook bývá pak potřeba připojit spíše k dataprojektoru nebo velké televizi při schůzích či poradách, na což je právě HDMI vhodnější.

Vedle výše popsaných výstupních zobrazovacích konektorů najdeme ještě USB kombinovaný s eSATA, dva USB 3.0 porty, RJ45 pro síť a napájecí a audio konektor. Notebook obsahuje také slot pro paměťové karty, 34 mm express karty a čtečku bezpečnostních karet. Ze spodní strany je pak dokovací konektor.

Originální příslušenství

Dell Latitude E6230

Pokud požadujete kvalitu nejen od samotného notebooku, ale také jeho příslušenství, můžete si k němu u nás přikoupit originální brašnu Dell, která váš stroj efektivně ochrání a zároveň je stylová. Pro plnohodnotné firemní využití je potřeba také možnosti připojení vícero externích monitorů a dalších periferií. Toho lze snadno docílit díky kompatibilitě s dokovacími stanicemi Dell E-family, které značně rozšiřují konektivitu notebooku. Pro úplnost si u nás můžete pořídit i LCD monitory a klávesnici s myší, vše značky Dell.

Osobní zkušenosti

Dell Latitude E6230

Už jsem psal o své osobní zkušenosti, že na modelu Latitude E6230 dělám kancelářskou práci již přes dva roky a párkrát jsem s ním i vycestoval. Pokud dáte na čísla, mohu uvést, že notebook i s baterií má hmotnost pod 1,4 kg, což je pocitově při přenášení opravdu příjemné.

Zmínit však musím i nedostatky, které jsem zažil, byť snad byly způsobeny softwarem. Po upgradu na Windows 10 jsem měl s notebookem problémy, systém se občas po zapnutí nepřipojil do domény a nenačetl můj profil, jindy zase odmítal spustit kalkulačku, až jsem to po několika marných pokusech vzdal, a nakonec se kalkulačka několikrát spustila až třeba za 10 minut. Vše ostatní však mezitím fungovalo a nebyl zaseknutý celý systém. Problém byl také s otevíráním souborů v excelu přes průzkumníka. Zkrátka v tyto krušné chvíle jsem nebyl s notebookem zcela spokojen, i když vinu nesl Windows 10 či snad update místo čisté přeinstalace. Postupem času se to ale usadilo, zřejmě vyšlo pár aktualizací systému a ovladačů a dnes již zase vše funguje naprosto bez problémů. S klidným svědomím tak mohu Dell Latitude E6230 z vlastní zkušenosti doporučit.

Poslední z mini notebooků

Dell Latitude E6230

Podívejme se také na srovnání s předchůdcem a následovníkem. Předcházející model je Dell Latitude E6220, který se neliší v mnohém – má o rok starší generaci procesoru a chipsetu, ale jinak je v podstatě totožný. Zajímavější je model následující, protože již nejde o E6240, jak by se mohlo zdát přirozené, ale přechází se na ultrabook Latitude E7240. Mini notebook novější generace tak už v naší nabídce nenajdete, jedině novější ultrabook. Ten už má ale svá vlastní specifika, která někomu mohou vyhovovat více, jinému méně. Jde například o procesor, který je v novějším E7240 energeticky úsporný, což s sebou nese i drobné snížení výkonu v porovnání s E6230.

Vřelé doporučení

Dell Latitude E6230

Jak zakončit recenzi stroje, se kterým pracuji už tak dlouho? Snad zmínkou, že mám slabší konfiguraci s Intel Core i3, která mi však přesto na pohodlnou práci na dvou externích monitorech plně postačuje. Proto mohu mini notebook Dell Latitude E6230 vřele doporučit všem, kteří jej vyžadují na kancelářskou práci s občasným výjezdem.

Mini notebooky Dell Latitude E6230 skladem