Mobilní pracovní stanice - Dell Precision M4700

Mobilní pracovní stanice - Dell Precision M4700

Repasované notebooky Dell Precision M4700 jsou součástí rodiny produktů Precision, ve které najdeme jak stolní počítače, tak notebooky. Dell ji vytvořil kvůli potřebě profesionálních strojů, na které by se odborníci mohli spolehnout i při dlouhodobé vysoké zátěži při vytváření digitálního obsahu, práci s CAD modely, analýzách výrobních procesů a obdobných operacích. Tomu odpovídá také pořizovací cena těchto nových strojů. Díky své spolehlivosti a kvalitě se notebooky Dell Precision skvěle hodí pro repasování, kdy se po dvou až třech letech ve velkých institucích obmění, ale přitom mají do konce své životnosti ještě velmi daleko.

Robustní šasi a materiály

Dell Precision M4700

Teď už se ale zaměřme konkrétně na model Precision M4700. Tento 15,6" notebook je rozměrově poměrně velkým zařízením, které i na pohled vypadá, že se těžké práce nezalekne. Odolné šasi je tvořeno slitinami hořčíku a upraveným hliníkem. Vše je precizně provedeno a na pohled jednoduchý funkční design dává znát, že více záleží na tom, co se odehrává uvnitř než na povrchu. Kovové tělo účinně odvádí teplo a napomáhá tak dvojici ventilátorů, které ochlazují vnitřní komponenty. Pokud nepracujete v extrémních podmínkách a nejste k notebookům úmyslně zlí, nemusíte se mechanického poškození stroje Dell Precision příliš obávat.

Klávesnice a displej

Dell Precision M4700

Otevírání notebooku není řešeno magnetem ani tuhostí kloubů, ale klasickými háčky s mechanickým tlačítkem, po jehož stisknutí se víko mírně pootevře. Panty poté displej pevně drží v určené poloze. Klávesnice je roztažena až těsně k okrajům, díky čemuž mohou být tlačítka pohodlně velká, a to včetně numerické části. Její okolí je tvořeno příjemným soft-touch povrchem, podobně jako u kancelářských notebooků Dell Latitude. Při práci mimo kancelář se tak bude hodit především externí myš.

Displej notebooku může být až s Full HD rozlišením 1920×1080 s panelem Dell UltraSharp. Jak známe z klasických LCD monitorů, u série UltraSharp jde o věrné podání barev a přesné vykreslení obrazu, což ocení především grafici. Na seriózní dlouhodobou práci si je ale jistě potřeba pořídit kvalitní externí monitory.

Procesor a disky

Dell Precision M4700

Uvnitř notebooku najdeme třetí generaci procesorů Intel Core i5 či i7, a to i v nejvýkonnější variantě Extreme Edition, případně s podporou technologie Intel vPro pro pokročilou správu ve firemní síti. Nabízí se však otázka, proč mobilní pracovní stanice nemají mobilní varianty procesorů Intel Xeon? Inu, mají, jenže mobilní Xeony začaly až v roce 2016, takže na jejich výskyt v repasovaných noteboocích si ještě nějaký ten pátek počkáme. Spíše než ve výkonu je jejich přínos v podpoře ECC pamětí, které se dostávají do nejnovějších mobilních pracovních stanic.

Dell Precision M4700

Zajímavostí je, že Precision M4700 podporuje až 3 interní paměťová úložiště, která dokonce umí propojit do RAIDu. Jde o primární 2,5" disk v těle notebooku, druhý 2,5" disk v šuplíku místo optické mechaniky a třetí Mini-Card solid state paměť. Díky tomu je možno i na samotném notebooku pracovat s vícero rozsáhlými projekty a uchovávat objemná surová data, aniž bychom se museli obtěžovat s externími disky či hledáním solidního připojení pro přístup do cloudu.

V dalších oblastech nás žádné zvláštní překvapení nečeká. Paměť RAM je klasická DDR3 o frekvenci až 1866MHz a dedikované profesionální grafické karty nVidia Quadro nebo AMD FirePro – o jejich rozdílech oproti běžný grafikám se dočtete v našem článku.

Optimalizace spotřeby a certifikace

Dell Precision M4700

Aby mohl notebook poskytnout dostatečný výkon a zároveň vydržel co nejdéle v provozu na baterii, je vybaven technologií nVidia Optimus, která přepíná mezi využíváním integrovaného grafického čipu na procesoru a dedikované grafické karty, a to podle momentální zátěže. Již z názvu technologie je patrné, že je využitelná pouze u modelů s nVidií. Notebooky Dell Precision získaly, podobně jako pracovní stanice se stejným označením, certifikaci ISV, která zaručuje jejich kompatibilitu s profesionálními grafickými aplikacemi. Není se tak potřeba obávat o správné fungování s draze licencovaným softwarem.

Napájení a konektivita

Dell Precision M4700

Vysoký výkon mobilní pracovní stanice nutně vyžaduje také dostatečně silné napájení. V závislosti na konkrétní konfiguraci je tak vyžadován adaptér s příkonem kolem 180W. Pokud by bylo zapotřebí silnějšího napájení, BIOS vás na to upozorní ještě před spuštěním OS.

Dell Precision M4700

Z konektorů po stranách notebooku najdeme slot na express karty, čtečku paměťových karet, audio vstup a výstup, čtyřpinový IEEE 1394, dva USB 2 porty, konektor pro napájení, HDMI, eSATA/USB, síťové připojení RJ45, VGA, DisplayPort a dva USB 3.0. I základní konektivita je tedy vcelku široká, navíc je ale Precision M4700 vybaven konektorem pro připojení k dokovacím stanicím Dell E-family, které můžete použít i s notebooky Dell Latitude. V oblasti možností připojení tedy většina uživatelů jistě nebude žádné možnosti postrádat. Na škodu je snad jen nepřítomnost COM portu, který už je dnes u notebooků opravdu vzácností, ale přitom je po něm ve výrobním sektoru stále sháňka kvůli diagnostice a servisu některých průmyslových strojů.

Naše doporučení

Dell Precision M4700

Celkově vzato je možné notebook Dell Precision M4700 používat jako samostatně stojící pracovní stanici, avšak vzhledem k 15,6" displeji bude jistě pro každého pohodlnější, když si stroj připojí do dokovací stanice ke dvěma velkým LCD monitorům a externí klávesnici a myši. Pro toho, kdo ale příležitostně potřebuje pracovat i na cestách či mimo kancelář a s grafikou to myslí vážně, je Precision M4700 výkonným, spolehlivým a snadno přenosným řešením.

Prohlédnout si nabídku notebooků Dell Precision M4700