Nová generace ultrabooků - Dell Latitude E7250

Nová generace ultrabooků - Dell Latitude E7250

Mezi repasované ultrabooky se pomalu dostává nová modelová řada, Dell Latitude E7250. Je to následující generace po již dobře známém ultrabooku Latitude E7240, jehož recenzi najdete na našem blogu. Pojďme se podívat, v čem se jeho nástupce liší.

Celistvý matně černý design

Dell Latitude E7250

Vlevo Latitude E7240, vpravo recenzovaný Latitude E7250

Latitude E7250 má se svým předchůdcem totožné rozměry a pouze o desetinu kilogramu nižší hmotnost, ale přesto jej na první pohled poznáte. Šasi je přepracované ve vícero ohledech, ihned však zaujme víko nedotykové varianty. To vyměnilo stříbrný lesk hliníku s předělem v horní části za jednolitý matně černý povrch. Přestože je použit stejný materiál, díky rozdílné povrchové úpravě působí ultrabook E7250 celistvějším a jednodušším dojmem.

Přepracovaná klávesnice a palmrest

Dell Latitude E7250

Nové zpracování klávesnice a zapínacího tlačítka

Po otevření víka nás čeká překvapení v podobě obměněné klávesnice i palmrestu. Klávesy jsou zapuštěny v bloku a mají mezi sebou skutečné mezery, nejen snížený povrch. Změnou prošel také font klávesnice, i když nejde o nijak drastický zásah. Po okrajích klávesnice nyní zůstává více prostoru a přesunulo se nám do něj zapínací tlačítko, což ale znamená, že klávesnice je užší. Znát je to především na klávesách backspace, enter a na pravém shiftu.

Dále byla zvětšena plocha touchpadu a zcela se vytratila samostatná tlačítka pro ovládání hlasitosti – místo toho jsou na klávesách F1-F3 po přidržení Fn. Vcelku tak jde o poměrně hodně změn, podle kterých byste model Latitude E7250 od jeho předchůdce rozpoznali i kdyby jeho označení nebylo napsáno ve spodní části klávesnice.

Konektory po obvodu i zespodu

Dell Latitude E7250

Po stranách E7250 najdeme stejné porty jako u E7240

Když nový ultrabook od Dellu prohlédneme po obvodu, neuvidíme už stříbrný rám, ale pouze jednolitý matně černý povrch. Z levého boku vedle výdechu ventilátoru zmizel přepínač bezdrátových technologií, pro vstup do režimu letadlo tak budete muset použít SW prvky. Čtečka bezpečnostních karet zůstala na svém původním místě.

Na zadní straně máme beze změny konektor pro napájení, dva USB 3.0 porty, HDMI a RJ-45 pro připojení k síti. Pravý bok pak stále nabízí mini DisplayPort, další USB 3.0, audio konektor a čtečku paměťových karet. Příjemným zjištěním je přítomnost dokovacího konektoru zespodu ultrabooku E7250, což znamená možnost připojení ke stávajícím dokovacím stanicím pro Dell Latitude E-family, které nabízejí mnohé další konektory.

Nízkonapěťové komponenty pro delší výdrž

Dell Latitude E7250

Modrý modul RAM paměti a zelený mSATA SSD disk

Co se týče hardwarové výbavy, žádné velké překvapení nás nečeká. Ultrabook je dodáván s procesory Intel Core i5 až i7 páté generace, které nesou označení Broadwell. Opět jde o nízkonapěťové varianty CPU, které za číselným označení nesou písmeno U. Díky snížené spotřebě vydrží ultrabook déle při provozu na baterii a nepřehřívá se, na druhou stranu jde vždy o kompromis s výkonem. Na běžné kancelářské práce, i pokud je notebook připojen přes dokovací stanici ke dvěma Full HD monitorům, však výkon s přehledem stačí. Procesorům nechybí ani pokročilé technologie Intel vPro pro usnadnění správy ve firemní síti.

Energeticky úsporné jsou také DDR3L moduly s podporou až 16 GB operační paměti. Ultrabooky jsou dodávány již pouze s SSD disky typu mSATA. Oproti plotnovým diskům to znamená nižší energetickou náročnost, rychlejší práci s daty a menší riziko ztráty dat z důvodu mechanického poškození.

Odlišnosti běžné a dotykové varianty

Dell Latitude E7250

Vlevo matně černé víko, vpravo karbonové víko dotykové varianty

Displej o úhlopříčce 12,5" dělí model Latitude E7250 na dvě varianty – klasický matný panel s rozlišením 1366×768 s antireflexní úpravou, nebo lesklý dotykový displej s Full HD rozlišením 1920×1080, který je krytý zpevněným sklem Corning Gorilla Glass.

Podle typu displeje se mění i víko ultrabooku. Nedotyková varianta má matně černé víko, zatímco touch verze je stejně jakou u předchůdce E7240 vybavena víkem z měkčeného karbonového vlákna. Pokud byste chtěli nedotykový displej s vyšším rozlišením, u tohoto modelu jej nenajdete. Můžete ale sáhnout po větším 14" modelu Latitude E7450, který již FHD nedotykovou variantu nabízí.

Precizní business ultrabook

Dell Latitude E7250

Ultrabook E7250 v dokovací stanici pro Dell Latitude E-family

S hmotností 1,25 kg včetně uživatelsky vyměnitelné baterie a výškou 2,1 cm je Latitude E7250 opravdu kompaktním a snadno přenosným ultrabookem. Díky použitým materiálům a precizní konstrukci jde také o nadstandardně odolný stroj, který se jen tak nerozláme a nepopraská ani při každodenním přenášení a používání. Na to už jsme ale u vyšších řad business strojů Dell zvyklí. A právě označení business ultrabook můžeme pro Dell Latitude E7250 s klidným svědomím použít.

Business ultrabooky Dell Latitude E7250