Precizní výkon i zpracování - Dell Precision M6800

Precizní výkon i zpracování - Dell Precision M6800

Celá řada notebooků Dell Precision je určená na práci v oblasti digitálního designu, CAD modelování, analýzy výrobních procesů a obdobných výpočetně a graficky náročných aplikací. Recenzovaný model Dell Precision M6800 je momentálně tím nejvýkonnějším, co lze ve světě mobilní repasované výpočetní techniky pořídit. Pojďme se podívat, co nabízí a zda je jeho poměrně vysoká cena skutečně oprávněná.

Rozdíly v řadách Dell

Dell Precision M6800

Prvně se zaměřme na rozdíl mezi jednotlivými řadami značky Dell. Velmi jednoduše – Precision je na grafiku a CAD, Latitude je na kancelářskou práci a XPS můžeme označit za herní či multimediální stroje. Když se zabýváme Precisiony, máme co do činění s tím nejnáročnějším segmentem. Řada Precision má totiž za úkol zkombinovat dlouhodobou spolehlivost, kterou vyžadují firemní zákazníci od kancelářských Latitude, spolu s co nejvyšším výkonem, který je vyžadován od herních XPS. Jak už to ale bývá, celek je lepší než pouhý součet jeho částí, a tak i notebooky Dell Precision jsou více, než jen hybridním spojením Latitude a XPS.

Robustní konstrukce

Dell Precision M6800

Když si poprvé vezmeme Dell Precision M6800 do ruky, hned je nám jasné, že nejde o žádné úsporné ořezávátko. Přestože jsou použité materiály odlehčené, stále jde o robustní hliník a slitiny hořčíku, které, pokud mají poskytnout dostatečnou ochranu a pevnost, musejí něco vážit. V kombinaci s velkým 17,3" displejem tak není divu, že se hmotnost této mobilní grafické stanice vyšplhala až nad 3,5 kg. A to ještě nepočítáme 240 W napájecí adaptér, který k celkové hmotnosti třeba i půl kila přidá. Je tedy zřejmé, že nejde o notebook, který by byl navržen k neustálému přenášení a práci na cestách, přestože pokud máte silná záda, můžete jej i takto využívat.

Prémiový displej

Dell Precision M6800

Zvláštní pozornost zaslouží displej, který je se svou již zmíněnou úhlopříčkou 17,3" příjemně rozměrný. Dostupné jsou varianty s HD+ a Full HD rozlišením, které se mohou chlubit panelem typu UltraSharp a antireflexní vrstvou. Pro dlouhodobou práci ale jistě většina profesionálů využije možnosti připojení dokovací stanice a externích LCD monitorů, z nichž přirozeně doporučujeme profesionální modelovou řadu Dell UltraSharp s panelem typu IPS. Více o technologii IPS se dočtete u nás na blogu.

Pohodlná klávesnice

Dell Precision M6800

Nad klávesnicí pak najdeme samostatná tlačítka pro ovládání hlasitosti, pod kterými je řada pěti notifikačních symbolů. Samotná klávesnice je dostatečně prostorná, aby se na ní dalo pohodlně psát a obsahuje i jasně oddělenou numerickou část. Podobně jako u ostatních notebooků Dell může klávesnice mít také trackpoint s dalšími třemi tlačítky pod mezerníkem. Celkově můžeme při práci na Precisionu M6800 pociťovat, jaká péče byla věnována přesné konstrukci jednotlivých dílů, aby do sebe vše precizně zapadlo a aby se jednalo o opravdu prémiový stroj.

Bohatá konektivita

Dell Precision M6800

Jednou z výhod fyzicky většího notebooku je dostatečný prostor pro konektory, kterými se na Precisionu M6800 nešetřilo. Najdeme na něm vše následující: ExpressCard slot, SmartCard čtečku, rozdělené 3,5 mm audio konektory pro vstup a výstup, 4× USB 3.0, USB/eSATA, HDMI, RJ45, VGA, DisplayPort a samozřejmě konektor pro napájení. Ze spodní strany je přítomen dokovací konektor, díky kterému můžete konektivitu ještě značně rozšířit.

Výkonné komponenty

Dell Precision M6800

Když se zaměříme na komponenty, které se nacházejí uvnitř grafického notebooku Dell Precision M6800, najdeme to nejvýkonnější, co bylo v době výroby možno do notebooku vložit. Procesor Intel Core 4. generace dosahuje až varianty i7 Extreme Edition a brzdit vás rozhodně nebude. Zajímavé jsou RAM paměti typu DDR3L, kdy písmeno L značí Low Voltage, tedy nízkonapěťovou variantu. Díky tomu je na modulech RAM pamětí sníženo napětí z 1,5 V na 1,35 V, a to při zachování stejného taktu. I tato drobná úspora je důležitá, jelikož s výkonem ostatních komponent narůstá i jejich energetická náročnost.

Zátěžové testy

Dell Precision M6800

Víme, že technika je jen technika a podléhá různým vlivům, které na její výkon mohou mít negativní dopad. Abychom se ujistili, že jsou notebooky spolehlivé tak, jak je od nich při náročné práci vyžadováno, podrobujeme je zátěžovým testům, při kterých je procesor i grafická karta v maximální zátěži. Nejkratší test trvá 4 hodiny a podle naměřených hodnot poté naši technici vyhodnocují stav každého kusu. Pokud notebook nesplní naše standardy, podnikáme další kroky a hledáme příčinu a řešení. Poté znovu testujeme. Na konci jsou jen dva stavy – notebook prošel celým testem a jde do prodeje, nebo je vadný a z prodeje jej vyřazujeme.

Profesionální grafika

Dell Precision M6800

Dále pak jistě stojí za zmínku profesionální dedikovaná grafická karta nVidia Quadro či AMD FirePro. Ta poskytuje Precisionu M6800 vysoký a spolehlivý grafický výkon, který lze v případě nVidie díky technologii CUDA využívat i pro náročné výpočty, které nemusejí čekat na přidělení výpočetního času procesoru, ale mohou být zpracovávány GPU. Více o technologii nVidia CUDA si můžete přečíst na našem blogu.

Smysluplné technologie

Dell Precision M6800

V BIOSu lze také povolit technologii nVidia Optimus pro automatické přepínání mezi grafickou kartou a integrovaným grafickým čipem. Díky tomu není potřeba zatěžovat dedikovanou grafiku kvůli drobnostem, které zvládne ta integrovaná, což vede ke značné úspoře energie, a tedy opět delší výdrži při provozu na baterii.

Zajímavou technologií je také USB PowerShare, jež lze zapnout opět v nastavení BIOSu. Jeden USB port na pravé straně notebooku je označen symbolem blesku, který znamená, že právě tento port lze po aktivaci PowerShare využívat, a to k nabíjení například mobilního telefonu i ve stavu, kdy je samotný notebook uspaný či zcela vypnutý.

Výčet technologií by se mohl táhnout dlouho, proto už zmiňme jen zajímavosti, jako je například podpora WiGig. Díky tomuto 60 GHz standardu je možno dosáhnout rychlosti bezdrátového přenosu až 7 Gbit/s. Využívá se proto jako bezdrátová náhrada DisplayPort či HDMI kabelů a pro připojení ke speciální bezdrátové dokovací stanici. Technologie WiGig má však svá omezení, a to především v dosahu tohoto signálu. Kvůli vysoké frekvenci se signál velmi špatně šíří skrze stěny či jiné pevné překážky, proto jej lze efektivně využívat spíše jen v rámci jedné místnosti.

Nadstandardní úložiště

Dell Precision M6800

Stejně jako počítače Dell Precision, i mobilní stanice M6800 podporuje zapojení disků v poli RAID. Díky tomu se můžete spolehnout na bezpečnost vašich dat, která díky zrcadlení budete mít k dispozici i v případě poruchy jednoho z disků. V notebooku Dell Precision M6800 můžete mít až 4 datová úložiště – interní 2,5" disk; druhý 2,5" disk v easy eject modulu, který lze v případě potřeby snadno vyjmout; třetí 2,5" disk pokud si vyměníte optickou mechaniku za šuplík pro disk; a čtvrté úložiště je mSATA Mini-Card. Celkově vzato tak může stroj nabídnout na poměry notebooků hodně zajímavé možnosti uložení dat.

Kompatibilní příslušenství

Dell Precision M6800

Výhodou vyšších řad notebooků značky Dell je kompatibilita s originálním příslušenstvím, především již zmíněnou dokovací stanicí. Ta usnadňuje používání notebooku, pokud jej potřebujete odnášet ze svého obvyklého pracovního místa a nechcete se stále zdržovat s odpojováním a připojováním kabelů. Pokud již máte starší model grafického notebooku Dell Precision a chcete pouze upgradovat na novější M6800, nemusíte díky zpětné kompatibilitě shánět jinou dokovací stanici.

Porovnání s předchůdcem

Dell Precision M6800

Porovnávat tento stroj s jeho předchůdci není snadné, neboť jde také o velmi výkonné stroje, a pokud člověk opravdu denně nepracuje v CAD aplikacích, těžko může rozdíl ve výkonu posoudit – a i pak vždy záleží na konkrétní konfiguraci. Ani co se týče konstrukce a designu se mnohé nezměnilo, takže na první pohled by starší generaci M6700 dokázal od novější M6800 rozeznat jen málokdo, neviděl-li by nápis s označením ve spodní části klávesnice.

Změny se udály jen v generačním posunu komponent, což s sebou přináší některé nové technologie, jako například výše zmiňovaný WiGig. Dell Precision M6800 tak není žádným průkopníkem, na kterém by výrobce testoval nové prvky, a to je dobře. Zákazníkům, kteří potřebují tento precizní stroj, jde totiž o spolehlivost a stabilní pracovní nástroj.

Specifické využití

Dell Precision M6800

Je zřejmé, že mobilní pracovní stanice Dell Precision M6800 není určena pro každého. Pokud její specializovaný výkon na grafické práce a CAD projekty nevyužijete, je zbytečné investovat nemalé prostředky, které tento stroj stojí, a to i repasovaný. Naopak, pokud se zabýváte výše zmíněným a potřebujete hardware, o který se budete moc bez obav opřít, našli jste to pravé.

S námi navíc nezískáváte pouze HW, ale také mnohé nadstandardní služby a garance, jejichž cílem je dlouhodobě vám poskytovat kvalitní repasovanou techniku Dell se zárukou a podporou, se kterou budete co možná nejvíce spokojeni. Pokud potřebujete s výběrem techniky poradit, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám podáme další informace dle vašich požadavků.

Precizní notebooky Dell Precision M6800