Representativní ultrabook – Dell Latitude E7440

Representativní ultrabook – Dell Latitude E7440

Zatímco ve světě nové výpočetní techniky jsou již ultrabooky běžnou praxí, do řad té repasované právě pronikají první modely. Jak už bývá zvykem, jde o vyšší řady profesionálních modelů, které se nesnaží jen vypadat dobře a působit tence, ale stojí si za vysokými standardy kvality a spolehlivosti. Takový je i Dell Latitude E7440, na který se dnes blíže podíváme.

Nový design

Dell Latitude E7440

Hned při prvním setkání s tímto ultrabookem od Dellu je zřejmé, že došlo k zásadním změnám designu oproti starším modelům. Eloxovaný hliník na víku nahradila matná stříbrná úprava, která působí kovovějším dojmem. Díky nižšímu profilu a zkoseným bočnicím působí ultrabook opravdu tence a elegantně.

Dell Latitude E7440

Úroveň detailnosti provedení lze pozorovat i na šroubcích, které vidíme na zadním panelu s konektory. Při bližším pohledu si můžeme všimnout, že mají vyhloubený vzor soustředných kružnic. Když se výrobce postaral i o takovýto vcelku nepodstatný detail, kterého si možná spousta zákazníků ani nevšimne, můžeme být v klidu co se týče podstatnějších prvků, které tím spíše nezanedbal.

Konektory a porty

Dell Latitude E7440

Oproti klasickým notebookům Dell Latitude už u ultrabooku E7440 nenajdeme VGA konektor. Ostatní důležité porty však zůstávají – 3 rychlá USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort, RJ45, kombinovaný audio vstup a výstup a čtečky karet, paměťových i čipových.

Dell Latitude E7440

kombinovaným audio portem se setkáváme již delší dobu, ale stále se může stát, že připojíme starší mikrofon, ale nezaznamenáme vůbec nic. Pro tyto případy lze dokoupit jednoduchou rozdvojku, která rozdělí signály na vstupní a výstupní. Poté by již měl připojený mikrofon fungovat standardně. V našem případě to pomohlo.

Dell Latitude E7440

Velkým plusem je zpětná kompatibilita s dokovací stanicí Dell E-family. Pokud již máte pracovní prostředí s profesionálním Dell notebookem v dokovací stanici, můžete jej snadno vyměnit za novější ultrabook, aniž byste byli nuceni měnit cokoli dalšího než jen původní notebook za nový. Trochu nešťastné je však umístění dokovacího konektoru až úplně u zadní hrany, takže se zdá, jako by ultrabook visel na krajíčku.

Rozměry a klávesnice

Dell Latitude E7440

Když ultrabook otevřeme, vidíme, že ze stříbrné se přešlo na černou, a to všude. Oproti předchozímu modelu Latitude E6430 došlo k výraznému zúžení rámečků po stranách displeje a nad ním, díky čemuž má ultrabook celkově menší rozměry, nejen co se týče výšky, ale také délky a šířky. Kompaktnější šasi při zachování úhlopříčky displeje je vždy vítaným vývojem, který jsme zaznamenali již u modelu E6430 a jeho zmenšené varianty E6430S.

Dell Latitude E7440

Okolo klávesnice je černý povrch se soft-touch úpravou, díky které se na ultrabooku příjemněji píše. Tuto část recenze o klávesnici jsem napsal přímo na ultrabooku Latitude E7440. Jako u všeho chvilku trvá, než si člověk zvykne na mírně odlišné podmínky než u externí klávesnice, nicméně zvykl jsem si rychle a klávesy jsou od sebe navzájem dostatečně vzdáleny, takže psaní nedělá žádný problém. Soft-touch povrch okolo klávesnice je pro notebooky obecně ideálním řešením. Na žádné lepší jsem dosud nenarazil.

Touchpad i Trackpoint fungují dle očekávání. Touchpad je pozicován mírně doleva, aby na něj při psaní nedoléhala dlaň pravé ruky. Kromě případů, kdy jsem to úmyslně zkoušel, se mi nestalo, že bych na něj dlaní omylem kliknul. Během práce se ultrabook nikterak nezahřál. Pravda, jednalo se pouze o psaní textu, a chvilku v poště, ale je příjemné nebýt rušen hučením větráčku ani vyzařovaným teplem.

Výměnná baterie

Dell Latitude E7440

Nezvyklou výhodou, která obvykle u ultrabooků nebývá, je možnost vyměnit baterii Latitudu E7440. Kvůli tenkému tělu bývá obvyklé, že je baterie zabudovaná a není možnost ji vyměnit, což s sebou přináší problémy s její životností. Jakmile se baterie opotřebuje a ztratí svou původní výdrž, máte u běžného ultrabooku smůlu, a pokud výdrž na baterii potřebujete, musíte se poohlížet po celém novém stroji. U Dell Latitude E7440 však jednoduše baterii vyndáte a vyměníte za novou. To je jen další z důvodů, proč se tyto stroje hodí k repasování – jejich celková životnost dalece přesahuje dva či tři roky, které bývají běžné u levné techniky.

Úsporný procesor

Dell Latitude E7440

Pokud se podíváme hlouběji do nitra ultrabooku, najdeme procesor Intel Core čtvrté generace s označením Haswell. Ten je přítomen v energeticky úsporné, nízkonapěťové variantě s písmenem U za číselným označením. Surovým výkonem je tak procesor jen o trochu výkonnější než klasické Core i5 varianty druhé generace v Latitude E6420. V potaz je ale potřeba vzít jak nižší energetickou náročnost, tak menší zahřívání, podporu nových technologií i novější integrovaný grafický čip.

Nestandardní disk

Dell Latitude E7440

Pevný disk je řešen ne zcela standardním způsobem, a to sice pomocí modulu mSATA. Jeho vlastnosti jsou v podstatě shodné s SSD, ale nejde o 2,5" disk, nýbrž o menší kartu s mSATA rozhraním. Pro tu je v Latitude E7440 připravena redukce z klasického 2,5" SATA, kterým lze ultrabook také osadit, nicméně není jej pak k čemu přišroubovat, a proto preferujeme řešení s fyzicky menším paměťovým modulem, který se pěkně usadí do redukce. Kapacity mSATA modulů bývají shodné s 2,5" SSD disky a vcelku podobná je i jejich cena, takže nejde o žádný zásadní problém.

Další komponenty

Dell Latitude E7440

Další komponenty jsou již obvyklé a z těch hlavních už vlastně zbývá zmínit jen paměť RAM DDR3, kterou lze osadit ve dvou modulech o frekvenci až 1600 MHz. Podporováno je až 16 GB operační paměti, což je na ultrabook s integrovaným grafickým čipem více než dostačující. Varianty tohoto modelu s dedikovanou grafickou kartou Dell vůbec nenabízí.

Porovnání s obdobnými modely

Dell Latitude E7440

Srovnat je tento ultrabook možno s mnoha dalšími modely – mohli bychom se podívat na 12" variantu stejné generace, ultrabook Dell Latitude E7240, či na 14" notebook ze čtyřicítkové série, Latitude E6440, který má design nového modelu, ale přitom jde stále o klasicky vysoký notebook, který má navíc jedno USB a VGA, ale zase mu schází mini DisplayPort. Nebo bychom E7440 mohli srovnávat s předchozí generací, již zmíněným Latitudem E6430, jehož šasi je ve všech rozměrech větší a designově značně odlišené.

Ať už se ale podíváme na kterýkoli stroj z vyšších řad série Dell Latitude, vždy dojdeme k propracované konstrukci, kvalitním materiálům, odolným prvkům a dalším vlastnostem, díky kterým Dell dlouhodobě drží přední pozice mezi firemními stroji pro každodenní dlouhodobou zátěž s minimální poruchovostí.

Zátěžové testy

Dell Latitude E7440

Podle oficiální dokumentace od výrobce je tento model testován jak dle vojenské normy 810G, tak zátěžovými testy, které zrychleně simulují každodenní použití v průběhu životního cyklu zařízení. Zmíněn je teplotní test, simulující 120 hodin v uzavřeném vozidle na přímém letním slunci, či otevírání a zavírání víka ultrabooku každých 15 minut během celé pracovní doby. Podobné testy se nám mohou zdát zvláštní, ale když se pak se strojem dostaneme do vyhrocené zátěžové situaci, jsme rádi, že bylo při konstruování dbáno na jeho kvalitu, a že něco vydrží.

Sečteno a podtrženo

Dell Latitude E7440

Sečteno a podtrženo, ultrabook Dell Latitude E7440 je krásným a tichým pracovním nástrojem, který se v současnosti řadí na vrchol nabídky repasovaných notebooků. Pokud hledáte representativní IT vybavení pro obchodní zástupce či manažery vaší firmy, ale nechcete vyhazovat desetitisíce za nové stroje, elegantní a kvalitní ultrabook Dell je tím vhodným řešením.

Klady Zápory
+ hliníkové šasi dodává odolnost a líbivý design - úsporný procesor má nižší výkon
+ pohodlně velký 14" displej v lehkém a tenkém těle - dokovací konektor až u zadní hrany
+ uživatelsky výměnná baterie
+ velmi tichý provoz

Prohlédnout si nabídku ultrabooků Dell Latitude E7440