Se zaměřením na bezpečnost – Dell Latitude E6540

Se zaměřením na bezpečnost – Dell Latitude E6540

Notebooky s úhlopříčkou 15,6" byly dlouhou dobu standardem co se týče rozměrů displeje a tím pádem i celého zařízení. Dnes už je trend jinde a stále žádanější jsou tenké ultrabooky s menší úhlopříčkou. Pojďme se ale podívat na Dell Latitude E6540, který je moderním zástupcem 15,6" notebooků a má rozhodně co nabídnout, a to i v oblasti zabezpečení ve firemní síti.

Změny v designu a rozměrech

Dell Latitude E6540

Dell Latitude E6540 je na povrchu stříbrný, uvnitř černý

Šasi notebooku Dell Latitude E6540 se od předchozí generace značně liší. Jasně viditelný je stříbrný povrch víka, který převzaly všechny modely z této čtvrté generace. Za zmínku však rozhodně stojí i celkově zmenšené rozměry šasi, a to při zachování 15,6" úhlopříčky a pohodné klávesnice i s numerickou částí. Z hlediska parametrů není zmenšení nijak razantní, ale při přímém srovnání notebooků vedle sebe jde o příjemnou změnu.

Dell Latitude E6540

Oproti předchozímu modelu došlo ke změně designu ovládacích prvků

Při otevřeném notebooku si všimneme několika drobných změn oproti předchozímu modelu Latitude E6530. Jde pouze o přesun notifikačních diod, drobné změny designu tlačítek nad klávesnicí a podobně. Nic zásadního nás nepřekvapí, a pokud jsme byli zvyklí na rozložení ovládacích prvků starších modelů, s Latitude E6540 si nebudeme muset zvykat na nic nového. Jde spíše o designové a konstrukční kroky, které směřují ke sjednocení s ultrabooky, které poprvé nacházíme právě v této generaci.

Mechanická odolnost a zabezpečení

Dell Latitude E6540

Kvalitní pevné šasi chrání před mechanickým poškozením

Co se týče mechanické odolnosti, nabízí Dell Latitude E6540 šasi v provedení Tri-Metal, které je samo o sobě testováno dle vojenské normy MIL-STD-810G. Nejde ovšem o ATG model, který by byl utěsněný proti vniknutí prachu, vody, apod. Jde jen o to, že samotné šasi je vůči těmto vlivům odolné – není tedy z plastu, který by se při vysokých teplotách deformoval nebo při nízkých praskal. Šasi je z hliníku, oceli a slitin hořčíku, díky čemuž je jeho odolnost opravdu nadprůměrná. Vnitřní komponenty už jsou ale běžné a jako všechna elektronika náchylné na nepříznivé vnější vlivy.

Dell Latitude E6540

Po odšroubování základny ze slitin hořčíku vidíme komponenty v kovovém rámu

Pro ochranu nejcitlivější komponenty, plotnového pevného disku, je v notebooku zabudována gumová izolace pro tlumení otřesů a senzor volného pádu. Ten při detekci pádu okamžitě zaparkuje čtecí hlavy disku, aby při dopadnu nedošlo k poškození dat. Jde tedy o jakousi ochranu, která je lepší než žádná, nicméně úplně bych se na ni nespoléhal. I když má disk zaparkované hlavy, při pádu mu stejně hrozí nebezpečí poškození. Z hlediska bezpečnosti i rychlosti je tedy rozhodně vhodnější volit SSD disky.

Bezpečnost dat a správa v síti

Dell Latitude E6540

Latitude E6540 je vhodný především do firemního prostředí

Zabezpečení dat je pro Dell velkou otázkou, kterou kvůli potřebám firemních zákazníků usilovně řeší. Většinou jde však o softwarové nástroje přímo od Dellu, které v našich podmínkách nejsou natolik rozšířené. Jde například o software Dell Data Protection na zabezpečení a šifrování dat a Dell KACE na evidenci a správu strojů ve firemní síti. Společně s technologií Intel vPro a s odděleným HW čipem pro ukládání přístupových údajů, Dell ControlVault, ke kterým se nepovolaný nedostane ani při bootovaní přes Linux či odcizení HDD, tvoří tyto možnosti zabezpečení opravdu solidně odolný systém.

Hardware na vysoké úrovni

Dell Latitude E6540

Základní komponenty jsou snadno přístupné pro výměnu

Po stránce výpočetního výkonu na tom může být Dell Latitude E6540 velice dobře. Mobilní procesor Intel Core čtvrté generace zajišťuje více než dostatečný výkon pro náročné kancelářské využití. Díky podpoře DDR3L (low woltage) pamětí s frekvencí až 1600 MHz a kapacitě 16 GB bude vaše práce jak rychlejší, tak energeticky méně náročná, což zajistí delší výdrž při provozu na baterii. Baterii je možno jednoduše uživatelsky vyměnit, což jistě potěší. Pevný disk lze vložit jeden do interní pozice a druhý do šuplíku místo optické mechaniky.

Dell Latitude E6540

Optickou mechaniku lze vyměnit za šuplík s druhým 2,5" diskem

Pokud zvolíme model s dedikovanou grafickou kartou, možná nás překvapí, že už nejde o nVidia NVS, jak tomu bývalo doposud. Místo toho nacházíme grafiky AMD Radeon HD 8790M, které si po stránce výkonu vedou velice slušně. Stále jde o kancelářský stroj, jehož cílem ani není vyrovnat se s mobilními stanicemi Dell Precision, nicméně i to občasné upravení fotek či rychlé střihnutí videa by neměl být žádný problém. Grafika vykresluje obraz na 15,6" displej s HD či Full HD rozlišením.

Konektivita a možnost docku

Dell Latitude E6540

Základní konektivitu bohatě rozšiřuje dokovací stanice

Notebook Dell Latitude E6540 snadno zasadíme do dokovací stanice Dell, kterou už známe z dřívějška. Ani konektivita samotného notebooku bez docku však není chudá. Po stranách stroje najdeme všechny potřebné porty – HDMI i starší VGA pro připojení monitoru, 4× USB 3.0, síťový RJ45 konektor, kombinované audio a další, jako například čtečka bezpečnostních karet, paměťových karet, express card slot apod.

Pohodlný pro uživatele i správce

Dell Latitude E6540

Kontrast mezi světlým designem E6540 a tmavým E6530

Dell Latitude E6540 je všeho všudy solidní kancelářský notebook, který se rozhodně nemá za co stydět. Na pohodlnou kancelářskou práci, kterou slibuje zajistit, vám bude stačit ještě po mnoho budoucích let. Pokud potřebujete kvalitní notebook, na který se budete moci spolehnout a který bude ve firemní síti zabezpečený a snadno spravovatelný, Latitude E6540 můžeme jedině doporučit.

Repasované notebooky Dell Latitude E6540