Stanice se dvěma Xeon procesory – Dell Precision T7600

Stanice se dvěma Xeon procesory – Dell Precision T7600

Znáte nejvýkonnější stroj, který u nás v roce 2017 můžete zakoupit? Jistě nepřekvapí, že jde o pracovní stanici ze série Precision, která je zaměřena na ty nejnáročnější úkoly. Základem pro úspěšné zpracování komplexních projektů, simulací a analýz, je jak specializovaný výkonný hardware, tak nadstandardní spolehlivost systému jako celku. A právě to jsou oblasti, na které se konstruktéři stanice Dell Precision T7600 zaměřili. Pojďme se na počítač podívat trochu blíže – konkrétně na dvouprocesorovou Intel Xeon E5 variantu.

Vnější design

Dell Precision T7600

Nezvykle široká skříň pracovní stanice Dell Precision T7600

Samotná skříň grafické stanice je designově podobná nižším modelům Precision T3600 a T5600. Celkově je však rozměrnější a nabízí i některé zajímavé dodatečné prvky. Nejdříve ale obecně. Černý case se stříbrnými madly na první pohled nijak zvlášť nevyniká, snad až právě na zmíněná madla v horní části, která jsou opravdu praktická a na jejichž používání jsme si snadno a rychle zvykli. Celkově je konstrukce dosti bytelná a těžká.

Vnitřní split design

Dell Precision T7600

V prostoru za základní deskou se skrývá kabeláž, zdroj a disky

Po odklopení bočního krytu skříně nás čeká hned několik překvapení. Jedním z největších je to, že člověk vůbec nevidí napájecí zdroj ani disky. Tyto komponenty jsou totiž schovány až za základní deskou, která je přišroubovaná na želené přepážce, kterou bych nazval takovým falešným dnem. Při pohledu přes zadní mřížku už je ale jasno. Dell toto řešení nazývá split design a z uživatelského hlediska jde o velmi příznivé a přehledné uspořádání s minimem starostí o kabeláž.

Vyjímatelný zdroj

Dell Precision T7600

Zdroj lze vyměnit bez zdlouhavého odpojování kabelů

Ze zadní strany můžeme vyjmout napájecí zdroj, a to velmi jednoduše pouhým stiskem modře označené páčky a zatažením. Zdroj se odpojí od desky, na kterou je napojena všechna kabeláž. Při výměně zdroje tak není potřeba zdlouhavě odpojovat všechny kabely ze základní desky, z disků, grafik apod. Celý napájecí zdroj s výkonem 1300 W je vložen jakoby „na výšku“ v prostoru za základní deskou.

Disky jako v serveru

Dell Precision T7600

Mřížku čelního panelu lze uzamknout stiskem tlačítka

Podobně jednoduše jako zdroj lze vyměnit také pevné disky, které jsou schovány zase z druhé strany pod čelním panelem. Dostaneme se k nim ale až po odemknutí čelního krytu jasně označeným tlačítkem, které je za bočním krytem. Zní to možná komplikovaně, ale ve skutečnosti jde o dobře promyšlené a snadné řešení. Po odemknutí tlačítkem můžeme stisknout posuvník na pravé straně čelní mřížky a odklopit ji. Tím se nám odkryje prostor s osmi pozicemi pro pevné disky.

Dell Precision T7600

Disky jsou v šuplících a ani u nich nemusíme řešit kabeláž

Jednotlivé šuplíky můžeme velmi snadno vyjmout, disky vyměnit, a poté opět zasunout do příslušné pozice, podobně jako u serverů. Bez jakýchkoliv problémů s uspořádáváním kabeláže a bez šroubování, jednoduše a rychle. Zatímco ve spodní části jsou čtyři pozice pro 3,5" disky, nad nimi najdeme menší prostor pro redukci, do které lze zasadit čtyři 2,5" disky. Díky integrovanému řadiči lze úložiště propojit do RAID pole typu 0, 1, 5, nebo 10.

Systémy snadné výměny

Dell Precision T7600

K dispozici jsou modře označené systémy pro snadnou výměnu komponent bez nářadí

Počítač je opatřen systémy pro snadné odpojení komponent bez použití nářadí, což neznáme pouze z nižších modelů, ale ze strojů značky Dell obecně. U modelu Dell T7600 jsou takto řešeny zámky PCI karet, napájecí zdroj, optická mechanika typu slim a krytky modulů RAM paměti. Disky jsou sice výsuvné, ale označeny modrou barvou nejsou – přeci jen jsou uloženy v přední části, ve které si je nikdo s ničím nesplete.

Přehledné vnitřní uspořádání

Dell Precision T7600

Krytí a chlazení procesorů a modulů RAM paměti

Opusťme už ale skrytý prostor za základní deskou a vraťme se zpět do z boku otevřené skříně pracovní stanice Dell Precision T7600. Ta působí velmi čistým a uspořádaným dojmem. Jak oba dva Xeon procesory, tak moduly RAM pamětí, jsou skryté za černými krytkami, které jsou v případě procesorů kovové s aktivním větrákem. U operačních pamětí jde jen o plastové tunely pro směřování proudu vzduchu z ventilátorů čelního panelu.

Dell Precision T7600

Kolem každého procesoru je k dispozici 8 DIMM slotů

Zajímavostí jsou také dva PCI sloty, umístěné nahoře nad procesory, které rozšiřují konektivitu pěti dalších PCI, umístěných klasicky ve spodní části základní desky. Tato dvouprocesorová varianta modelu Precision T7600 má připraveno 16 DIMM slotů pro moduly RAM paměti, která může dosáhnout celkové kapacity až 512 GB. Podporovány jsou i spolehlivé serverové ECC RDIMM moduly. Je však potřeba upozornit, že k dispozici je 8 slotů pro každý procesor. Pokud byste tedy měli ve dvouprocesorové variantě osazen pouze jeden Xeon, bylo by možno využít „pouze“ 8 slotů.

Technologie Xeon E5 procesorů

Dell Precision T7600

Horní PCI sloty pro druhý procesor

Procesory Intel Xeon ze série E5–2600 mohou mít až po osmi fyzických jádrech, celkem můžete mít tedy šestnáct Xeon jader, za což by se nemusel stydět ani výkonný server. Procesory podporují různé technologie, z nichž některé již znáte z nižších modelů pracovních stanic Dell s Xeon CPU, například Intel AVX, zajišťující pomocí speciálních instrukcí lepší výkon pro technické výpočty. Intel AES zase poskytuje rychlejší a bezpečnější šifrování a dešifrování dat, a to podle standardů FIPS. Pro delší životnost a spolehlivost RAM pamětí je přítomna technologie přímo od Dellu s názvem Reliable Memory Technology. Nejde zkrátka jen o bezmyšlenkovitou snahu dosáhnout co nejvyššího výkonu, ale vše v Precisionu T7600 je důsledně promyšleno a specializováno pro dosažení daného cíle.

Profesionální grafické karty

Dell Precision T7600

High-end grafická karta nVidia Quadro 6000

Důležitou součástí grafické stanice je přirozeně grafická karta. V této oblasti jsou využity profesionální série nVidia Quadro a AMD FirePro. Více o těchto kartách se dočtete v samostatném článku, kde popisujeme rozdíl mezi běžnými a profesionálními grafickými kartami. Dvouprocesorové varianty stanice Dell Precision T7600 pojmou až 3 grafické karty současně. Tomu odpovídá také konektivita zdroje, ze kterého jsou vyvedeny dva šestipiny a jeden osmipin pro dodatečné napájení výkonných grafických karet.

Zajímavostí je podpora technologie nVidia Maximus, díky které mohou ve stroji běžet až dvě karty nVidia Tesla. Jde o velmi drahé karty pro nejnáročnější výpočty, které neslouží jako náhrada běžné grafiky – na doporučeném modelu Tesla K20 nenajdeme ani žádný výstup na monitor. Jak je psáno v jednom článku, karta nVidia Tesla je dobrým základem pro superpočítač. Tyto karty u nás však zatím nenajdete.

Praktická rada k instalaci OS

Dell Precision T7600

Instalace ovladače pro řadič disků

Když jsme si teď stanici Dell Precision T7600 popsali, můžeme se podívat na jednu problematiku, se kterou se setkáte, pokud si od nás tento stroj pořídíte. Jde o ovladač pro řadič pevných disků – pokud si u nás totiž nepřikoupíte předinstalaci operačního systému a zahájíte pak instalaci sami, zjistíte, že instalační průvodce systému Windows nevidí žádný disk, na který by mohl instalaci provést.

Problém tkví v ovladači – stačí si tedy ovladač na jiném zařízení stáhnout a uložit, nejsnáze na flashdisk. V průvodci instalací systému poté kliknout na „Načíst ovladač“, vybrat jej z připojeného USB zařízení a dokončit jeho instalaci. V základu jde o řadič na chipsetu Intel C600. Pokud máte ve stroji vložen jiný PCI řadič, na který disky připojujete, je potřeba sehnat ovladač pro tento konkrétní typ.

Ten správný nástroj

Dell Precision T7600

Precision T7600 jako ten správný nástroj pro nejsložitější úkoly

Zda nejvyšší řadu pracovní stanice Dell s Xeonem E5 a grafikou Quadro potřebujete, to můžete posoudit jen vy sami. Rozhodně totiž není pro každého, a pokud potřebujete jen občas oříznout fotku, není potřeba takto výkonnou stanici pořizovat, ale můžete s klidem sáhnout po levnějším řešení. Na druhou stranu, pokud denně pracujete v CAD aplikacích či provádíte složité analýzy, je Dell Precision T7600 tím správným nástrojem, na který se můžete spolehnout.

Pracovní stanice Dell Precision T7600 skladem