Workstation nové generace – Dell Precision T5810

Workstation nové generace – Dell Precision T5810

Nová generace grafických stanic Dell Precision T5810 navazuje na své předchůdce a na první pohled budete jen těžko hledat rozdíly. Nejde tedy o zcela revoluční stroj, ale spíše o příjemnou evoluci již dobře zaběhnuté a odladěné série. A právě to je v hledáčku mnohých profesionálů, kteří potřebují výkonný stroj, na který se mohou spolehnout.

Dell Precision T5810

Na čelní straně je mřížování, skrze které větráky nasávají vzduch pro chlazení

Pokročilejší komponenty

Co bychom od nové generace workstation čekali, to dostáváme – pokročilejší CPU, rychlejší RAM, rozšířené možnosti disků a grafických karet,… Zní to jako samozřejmost, ale v některých komponentách došlo ke skoku, který má značný vliv na rychlost celého systému.

Dell Precision T5810

Boční kryt skříně lze snadno odklopit a přistoupit tak ke komponentám

Procesor Intel Xeon ze série E5–1600 v3 přichází s technologií Turbo Boost Max 3.0. Ta na základě různých faktorů rozhoduje o tom, jak navýšit frekvenci kterého z procesorových jader, aby byla právě řešená úloha vykonána co nejdříve a nejefektivněji. Podle optimálního výkonu jednotlivých jader a důležitosti procesu rozděluje technologie zátěž pro maximální efektivitu. Tím dochází jak ke zrychlení, tak k menšímu či rovnoměrnějšímu opotřebení procesoru.

Pořešené chlazení

Nově má Precision T5810 paměť RAM typu DDR4, což znamená vyšší frekvenci a tedy rychlost. S procesory E5–1600 v3 můžete využít frekvence 2133MHz, s vyššími E5–2600 v3 pak až 2400MHz. Paměť je „serverová“ ECC pro maximální spolehlivost a k dispozici na desce máme 8 DIMM slotů.

Dell Precision T5810

Tunely vedou chladný vzduch od čelních větráčků přes moduly RAM paměti

Moduly RAM pamětí jsou schovány pod podlouhlým krytem, který zajišťuje správné proudění vzduchu uvnitř case a tedy i dostatečné chlazení komponent. Přesto ale výměna pamětí není žádným náročným úkonem, na který by bylo potřeba povolávat specialistu. Všechny výklopné a pohyblivé systémy uvnitř skříně jsou označeny modrou barvou a šipkami, takže práce s nimi je intuitivní a opravdu jednoduchá.

Disky, grafiky, zdroj – rychlost, profesionalita, efektivita

Pevné disky lze vložit až tři 3,5" či čtyři 2,5". Podporována jsou RAID pole, a to typu 0, 1, 5 a 10. Operační systém je jako vždy dobré nainstalovat na rychlý SSD disk. U T5810 můžeme přes PCI-e adaptér připojit ještě rychlejší M.2 SSD a díky tomu dosáhnout zase o něco vyšších rychlostí a většího pohodlí práce. S přidaným řadičem jsou podporovány i SAS disky.

Dell Precision T5810

Grafický výkon zajišťují profesionální karty nVidia Quadro

Grafické karty jsou samostatnou kapitolou. Využívány jsou profesionální nVidia Quadro či AMD FirePro, o jejichž specializaci si můžete přečíst v našem dřívějším článku.

Výkonné komponenty, procesor a především grafické karty, vyžadují silný napájecí zdroj. Obvyklým řešením pro T5810 je 685W či 825W zdroj s certifikací 80 Plus Gold, což značí vysokou efektivitu a tím pádem nižší tepelné ztráty. Zdroj je snadno přístupný a není-li zajištěn bezpečnostním šroubem, lez jej jednoduše vytáhnout ze zadní strany stanice, aniž by bylo potřeba zdržovat se odpojováním kabeláže. Výměna zdroje je tak velice snadnou a rychlou záležitostí.

Promyšlená skříň

Celá skříň je bytelná a má hliníková madla pro snadné přenášení, stejně jako předcházející generace Dell Precision. Na různých místech uvnitř skříně najdeme plastová či kovová poutka pro přichycení kabelů. Díky tomu lze i v „našlapaném“ stroji udržet vnitřní pořádek, aby nic nebránilo správnému proudění vzduchu. Pro chlazení komponent je pracovní stanice vybavena větráčky na čelní straně, které nasávají vzduch a prohánějí jej skříní a šachtami. Samostatné větráčky má jako obvykle také zdroj a grafická karta.

Dell Precision T5810

Nevyužitá kabeláž má své místo, kde je upevněna a nenarušuje proudění vzduchu

Vybíráte-li z repasovaných grafických stanic, s Dell Precision T5810 neuděláte krok vedle. Zachovává si propracovanou konstrukci předchozích generací, ale díky generačnímu pokroku v jednotlivých komponentách nabízí jako celek vyšší rychlost, což bezpochyby každý uživatel ocení. Stroj má také ISV certifikaci, která zajišťuje kompatibilitu a správnou funkčnost profesionálních CAD/CAM aplikací a grafických softwarů. Vyzkoušejte workstation Precision T5810 a přesvědčte se sami.

Pracovní stanice Dell Precision T5810 skladem