Které počítače mají nejnižší spotřebu?

Které počítače mají nejnižší spotřebu?

Prudké zvyšování cen energií se dotýká nás všech, ať už máme na mysli firemní měřítko nebo naše osobní domácnosti. Doposud jsme omezování spotřeby vnímali možná spíše jako otázku ekologie, ale aktuální situace nás nutí více nad spotřebou přemýšlet i z ekonomického hlediska. Celodenní provoz počítačů, ať už v kancelářích nebo doma, může v dlouhodobém měřítku hrát svou roli a poznamenat vyúčtování za elektřinu. Co se týče repasovaných kancelářských počítačů, rádi bychom vám sdělili jejich energetickou náročnost, abyste se mohli rozhodnout, zda nepořídit takový, jehož provoz se vám v dlouhodobém měřítku více vyplatí. Bohužel to ale není tak jednoduché.

Spotřeba závisí na vytížení počítače a konkrétních komponentách, proto je nemožné obecně říct, který model je nejúspornější. Ani orientace podle TDP procesoru se nedoporučuje, protože tam jde o odpadní teplo a opět záleží na vytížení. Další možností je podívat se na maximální výkon počítačového zdroje. To nám také neřekne nic o skutečné spotřebě, ale stanovuje to jakousi pomyslnou maximální hranici, čeho je stroj schopen. Takže jak to uchopit?

Před nějakou dobou jsme přímo ve firmě testovali některé počítače přes měřidla spotřeby, nejprve v klidu, pak ve vysoké zátěži. Vyšlo nám, že ve zcela shodné konfiguraci má tower i SFF stejnou spotřebu, ale USFF má spotřebu cca o 20 % nižší. To už je zajímavý rozdíl, který při výběru může hrát roli. Pokud neplánujete PC rozšiřovat přídavnými PCIe kartami, můžete s klidem volit malé USFF provedení a ušetřit za provoz.

Dále jsme pro vás do grafu dali alespoň ty zdroje, rozdělené podle modelů a provedení case. Je potřeba zopakovat, že to nevypovídá o skutečné spotřebě počítače, nicméně něco z toho vyčíst můžeme. Jasně je vidět, že provedení micro je energeticky úplně jinde než ostatní desktopová provedení. Neobsahuje interní napájecí zdroj, ale je napájeno přídavným adaptérem, podobně jako notebooky. U micra lze tedy očekávat podstatně nižší spotřebu, smířit se ale také musíme s o něco slabším a úspornějším procesorem, který je označován písmenem T.

výkon pc zdrojů

Závěrečné doporučení tedy zní, že pokud chcete kancelářský PC s co nejnižší spotřebou, volte malé provedení USFF nebo micro. Poděkuje vám za to planeta i vaše peněženka.

Vyberte si úsporné PC USFF nebo micro