Tři rozdíly

Tři rozdíly

Mezi kancelářskými počítači značky Dell najdete různě výkonné modely, které se liší designem, rozměry, použitými komponentami a dalším. Nalézt lze však také modely s odlišným označením, které nejenže vypadají úplně stejně, ale také většinu parametrů mají shodných. Jde například o Dell OptiPlex 790 a OptiPlex 990. V čem je tedy vyšší model 990 lepší, a proč ho lze ve stejné konfiguraci jako 790 pořídit za vyšší cenu?

Rozdíly samozřejmě existují, ale pokud se na počítače nepodíváme hlouběji a rozdíly vyloženě nehledáme, pravděpodobně si jich ani nevšimneme. Jestliže technické podrobnosti znát nechcete a nezajímají vás, pak jen vězte, že pro bezpečné a pohodlné fungování ve firemní síti jsou vyšší modely OptiPlex 990 uzpůsobeny o něco vhodněji.

1) Chipset

Podíváme-li se hlouběji, jde v první řadě o chipset, který je u OptiPlexu 990 pokročilejší. Zatímco díky chipsetu Intel Q65 na základní desce OptiPlexu 790 můžete připojit až 6 SATA zařízení z nichž jedno může fungovat rychlostí 6Gb/s, pokročilejší chipset Intel Q67 v OptiPlexu 990 podporuje přenosovou rychlost 6Gb/s u dvou ze šesti SATA připojení. To přinese užitek ve spojení s další funkcí, ve které se počítače odlišují.

2) RAID

Touto druhou funkcí je podpora diskových polí RAID 0 a 1, která je ve vybraných konfiguracích OptiPlexu 990 navíc oproti nižší řadě 790. Ve spojení se dvěma rychlými SATA připojeními tak můžete nastavit automatické zrcadlení disků, které zabezpečí vaše data před ztrátou v případě poruchy jednoho z disků. Pro firmy je bezpečnost a záloha dat klíčovým tématem, a pokud nepracujete na sdílených discích, které se zálohují na serveru, je zrcadlení jistě rozumnou bezpečnostní volbou.

3) Intel vPro

Posledním rozdílem je podpora Intel vPro, kterou mají pouze vybrané konfigurace OptiPlexu 990. Jde o shluk technologií pro snadnou správu ve firemní síti. Především je možno počítače vzdáleně ovládat, a to i tehdy, když jsou vypnuté. Intel vPro umožňuje také vzdálený firmware rollback, díky kterému můžete sjednotit firmware na stejných stanicích Dell v síti. Správce firemní sítě má tak značně usnadněnou práci a může s jednotlivými stanicemi z pohodlí své kanceláře pracovat i po pracovní době svých kolegů.

Vše směřuje k tolik žádané bezpečnosti dat a snadné správě. Využijete ve vaší firmě výhod vyššího modelu Dell OptiPlex 990, nebo máte síť a její správu vyřešenou tak, že jako stanice bez problému postačí Dell OptiPlex 790? Vyberte si řešení, které bude sedět právě vám.

Dell OptiPlex 790 Dell OptiPlex 990