Dell Precision 7510 a 7710 - mobilní pracovní stanice pro profesionály
Notebooky Dell Precision 7510 a 7710 jsou velkým posunem v mobilních pracovních stanicích společnosti Dell. Protože se tyto dva modely liší jen v málo oblastech, představíme si oba současně a případné odlišnosti vypíchneme. Tím zásadním rozdílem jsou rozměry – 7510 je 15,6" notebook, zatímco 7710 má úhlopříčku 17,3".
Nový design i materiály

Pokud jste obeznámeni s předchozími generacemi mobilních stanic Dell Precision, což jsou modely M4800 a M6800, jistě vás na první pohled zaujme změna designu. Celé šasi bylo přepracováno a byly zvoleny odlišné materiály. Na víku najdeme karbonový vzor, který byl dříve specifický pro dotykové varianty displejů, ale u Precisionu 7510 a 7710 jej najdeme i u nedotykových variant. Celkově je nový model stylovější a tenčí, ale s ultrabooky se nemůže a ani nechce srovnávat. Především totiž šasi poskytuje dostatek prostoru pro efektivní chlazení, kterým se Dell chlubí. To by mělo uchladit procesor v turbo módu déle, než byly schopné předchozí modely.
Xeon procesor s podporou ECC

Konstruktérský notebook Dell Precision 7510 obsahuje čtyřjádrový procesor 6. generace a vůbec poprvé nabízí také mobilní Intel Xeon v5. Xeony známe především jako serverové procesory, které bývají i ve stolních pracovních stanicích. V mobilní verzi se s ním zde setkáváme poprvé a oproti Core i7 přináší v podstatě jedinou výhodu – podporuje RAM paměti typu ECC. Ty dokážou detekovat a odhalit chyby paměti, které by bez ECC mohly skončit pádem aplikace nebo restartem systému. Maximálně lze osadit 64 GB RAM, ať už klasické DDR4 nebo ECC DDR4.
Možnosti disků a grafických karet

Úložiště v Precisionu 7510 může být řešeno i velice rychlým PCIe M.2 NVMe diskem. K dispozici je však i slot na klasický SATA M.2 disk nebo běžný 2,5" SATA disk. Větší Precision 7710 nabízí až 3 diskové pozice, a to dva PCIe M.2 sloty a jeden SATA slot pro 2,5" nebo M.2. Uživatel si tak může vytvořit ideální kombinaci ultra rychlého M.2 NVMe disku pro operační systém a aplikace, a levnějšího 2,5" SSD s vysokou kapacitou na data a projekty.

Jako u všech pracovních stanic, i u mobilních Precisionů najdeme profesionální grafické karty nVidia Quadro nebo AMD FirePro. Zatímco Precision 7510 může obsahovat nejvýše kartu M2000M, 17,3" provedení 7710 obsahuje silnější karty M3000M až M5000M. Výše uvádíme bodové srovnání výkonu dle benchmarku PassMark. I když nejvýkonnější karta se zdá být jen zanedbatelně lepší než M4000M, je zde velký rozdíl v paměti. M4000M má 4 GB GDDR5 paměti, zatímco M5000M má 8 GB. To může nebo nemusí hrát roli v závislosti na tom, k jakým účelům je notebook využíván.
Konektivita s volitelným USB-C

Konektivita těchto notebooků je vcelku klasická a dostačující. Pro připojení monitoru je přítomno jak klasické HDMI, tak mini DisplayPort. Důležitá je přítomnost dokovacího konektoru E-family pro dobře známe dokovací stanice Dell PR02X a PR03X. Precision 7510 a 7710 může a nemusí obsahovat USB-C konektor ve verzi Thunderbolt. Jde o volitelnou výbavu, takže nelze počítat s tím, že tento konektor má každý kus. Pokud USB-C je přítomno, možnosti konektivity se tím značně rozšiřují, protože přes něj můžeme připojit dokovací stanice Dell WD15 a WD19, které nabízejí mnoho dalších portů.
Certifikované řešení pro profesionály

Dell Precision 7510 a 7710 jsou výkonné pracovní stanice s robustní konstrukcí a zároveň moderním vzhledem. Dell při vývoji Precisionů spolupracuje s Adobe, Autodesk, Solidworks a dalšími, aby zajistil maximální optimalizaci hardwaru pro práci s profesionálním software těchto společností. Díky tomu mají Precisiony certifikaci ISV, zajišťující bezproblémové fungování s nejpoužívanějšími aplikacemi pro práci s CAD/CAM. Pokud potřebujete profesionální výkon pracovní stanice v mobilním provedení, notebooky Dell Precision jsou tím pravým řešením.