Je repas vhodný jako vánoční dárek?
Blíží se Vánoce a vy jistě přemýšlíte, jaký dárek svým blízkým nadělit. Repasovaný počítač nebo notebook by mohly být zajímavou možností. Možná si ale představujete situaci, kdy obdarovaný dárek rozbaluje a najde notebook, který je použitý. Vyvstává spousta otazníků, které bude potřeba vysvětlit. Vzhledem k tomu, že je stroj použitý, nachází se na notebooku drobné oděrky a stroj není pěkně zabalený. Jistě – mechanické opotřebení notebooku nemá vliv na funkci, ale obdarovanému může zkazit náladu a vám, jako dárci, může způsobit nemalé potíže s vysvětlováním, že „to přece nevadí, hlavně že funguje…“ Vánoce jsou ale o pocitech, a tak se této situaci každý z nás snaží bránit.

Klávesnice použitého vs repasovaného notebooku
Tento trend vidíme v poznámkách u objednávek během předvánočního období. Opakuje se stále stejný motiv, kdy zákazníci prosí o výběr pěkného kusu:
- Prosím o kus pokud možno v co nejlepším optickém stavu. Jedná se o dárek. Děkuji.
- Prosím nepoškrabaný kryt, je to pro tátu na Vánoce.
- Vyberte prosím dokonalý notebook bez poškození. Slíbil jsem šéfovi, že bude pěkný, je to pro něj.
- Potřebujeme, aby byl monitor i pracovní stanice bez známek používání, děkuji.
- Dodejte prosím notebooky ve stejné kvalitě jako v minulé objednávce, vypadaly opravdu perfektně.
- Dobrý den, prosím o dodání notebooku v co nejhezčím stavu. Bude to dárek k Vánocům. Neměli by tam být žádné odřené rohy nebo škrábance. Kupoval jsem od vás už loni počítač a ten vypadal výborně.
Ano jsme si vědomi důležitosti těchto přání, ale „u nás je bezvadný stav standard“.
Jak se to dělá obvykle
Většina firem, které dodávají repasovanou techniku, dělí své produkty do kategorií A, A-, B+, B atd. Někteří si z marketingových důvodů vytvořili premium, standard, economy. Jiní zase používají platinum, gold, silver, bronze atp. Není podstatné, na co si prodejce hraje a jak kategorie nazývá. Podstatné je, že zboží třídí do kvalitativních kategorií a vy, jako zákazník, musíte při vyhledávaní zboží vždy ověřovat, v jaké kvalitativní kategorii se vámi vybraný produkt nachází. Ve většině případů daná kategorie specifikuje okruh vad, které produkt může mít, a vy stejně nevíte, jaké poškození (opotřebení) daný kus má, případně v jakém je rozsahu. Je technicky složité každý kus fotit a nahrávat fotky na web. Navíc většinu vad, i když jsou okem viditelné, vyfotit nelze. Kupujete tedy „zajíce v pytli“.
Jak to děláme u nás v Technimaxu
My jsme si už před několika lety řekli dost, a držíme u všech produktů kvalitu A+. Tedy žádné škrábance, promáčkliny nebo jiné mechanické poškození. Co pro to musíme udělat? Průměrně vracíme dodavateli desítky procent zboží jen kvůli tomu, že vnější stav neodpovídá naší garanci kvality A+. Pokud je na některém dílu viditelné opotřebení, díly vyměňujeme. V praxi to znamená, že třeba u více jak poloviny notebooků musíme vyměnit displej, palmrest nebo backcover. Běžný displej nás na nákupu stojí více jak 1000 Kč, a to nepočítáme práci. Je tedy pochopitelné, že naše prodejní cena notebooku může být malinko vyšší než u konkurence. Za to vám ale přinášíme jednoznačnou přidanou hodnotu v jistotě skvělé kondice dodaného zboží. Za notebook se sami nebudete stydět. Pokud kupujete výpočetní techniku jako dárek, nemusíte mít obavy z nepříjemných otázek typu „… ale tady je nějaký škrábanec na krytu,“ „… tady chybí v zadní části záslepka,“ nebo „… tady v rohu jsem si všimla malé prasklinky.“

Běžný použitý počítač v porovnání s repasem z Technimaxu
Pokud tedy chcete mít jistotu skutečně kvalitního zboží, nemusíte to psát do poznámky v objednávce, i když vám to samozřejmě zakazovat nebudeme.
Až budete vybírat vánoční dárek, zvažte, zda chcete někomu udělat opravdu radost a navodit při rozbalování příjemnou atmosféru, nebo čelit nepříjemným otázkám ohledně škrábanců a viditelného opotřebení dárku.
Přejeme příjemné vybíráni dárku!
P.S. Ještě doplním, že stolní počítače většina prodejců zboží do kvalitativních kategorií netřídí, prostě „Je to použité, tak co byste, zákazníku, chtěl?“ My však máme přesně definovanou kvalitu A+ u všech kategorií, tedy i u stolních počítačů. Máte tedy jistotou, že například nedostanete poškrábaný kryt. Chcete se za to, co jste vybrali, stydět, nebo se pochlubit něčím, co opravdu pěkně vypadá?