Spolehlivá pracovní stanice – Dell Precision T3600
Výběr výkonné pracovní stanice není radno jen tak odbýt. Vzhledem k vysokému výpočetnímu i grafickému výkonu strojů bývá vysoká i jejich pořizovací cena, a je tedy potřeba zvážit, jaký stroj potřebujeme, do čeho se vyplatí investovat a kde lze naopak bezpečně ušetřit. Naší doménou je repasovaná výpočetní technika se zaměřením na profesionální značkové stroje Dell, proto se dnes blíže podíváme na stanici Dell Precision T3600.
O jaký stroj se jedná

Jak napovídá samotný název, jedná se o stroj, u něhož jde o přesnost a preciznost, proto Precision. Dell vyrábí sérii jak počítačů, tak i notebooků Precision, které jsou určeny na náročnou práci s grafikou a komplexní CAD projekty. Ostatně, o rozdílech mezi řadou Precision a kancelářskými stroji OptiPlex jsme již mluvili v jednom z našich videí.
Mnozí již důvěrně znáte model Dell Precision T3500, který jsme prodávali již v roce 2012. O jeho kvalitě svědčí fakt, že je stále hojně prodávaný a ani po čtyřech letech se nebojíme nabízet k němu prodloužení záruky až na další tři roky. Dnes představovaný model Precision T3600 je jeho nástupcem, u kterého se těšíme na další rekordně dlouhé období prodeje. Pojďme se podívat, v čem se novější model liší.
Porovnání s předchozí generací

Na první pohled je zřejmý zcela změněný design. Nejde jen o povrchové kosmetické úpravy, ale máme zde zcela nový case. Zjevnou novinkou jsou stříbrná madla pro snadnější manipulaci s počítačem. Přeci jen jde o vcelku velký a těžký tower, který je rozhodně pohodlnější přenášet za tyto úchyty než ho nešikovně držet zespodu. Změna je také v konektivitě – T3600 má na horní části čelního panelu 4 USB porty, díky kterým můžete snadno připojit potřebná zařízení. Jeden z nich je rychlý USB 3.0.
Změny proběhly i uvnitř stanice. Zachován zůstává jen pohodlný přístup ke všem komponentám bez použití nářadí, díky čemuž je značně jednodušší správa i servis počítače. Své umístění však změnily některé komponenty, které se přesunuly v rámci optimalizace vnitřního prostoru skříně. Napájecí zdroj se přesunul do spodní části a jeho výkon se zvýšil z 525W na 635W.

Průměrná spotřeba, kterou jsme měřili u stroje s Xeon Hexa Core procesorem a s grafickou kartou Quadro 2000, vychází na 157W. Starší Precision T3500, také s Xeon Hexa a Quadro 2000, má průměrnou spotřebu 147W, nejedná se tedy o žádný zásadní rozdíl. Jen pro představu, průměrná spotřeba běžného kancelářského počítače Dell OptiPlex 790 s Intel Core i5 a bez dedikované grafické karty má průměrnou spotřebu 66W.
Posun ve výkonu

Z hlediska výkonu je zřejmé, že novější model má novější a výkonnější komponenty. Značně rozšířeny jsou ale i jeho možnosti navýšení konfigurace. Podporováno je až 64 GB paměti RAM ve čtyřech quad channel DIMM slotech o frekvenci 1600MHz, zatímco T3500 podporoval nejvýše 24 GB s frekvencí 1333MHz. O výpočetní výkon se může starat až osmijádrový procesor, grafické karty mohou být zapojeny dvě, a to do PCIe x16 Gen 3 slotů, k připojení pevných disků je připraveno klasické rozhraní SATA, ale i rychlé SAS pro serverové disky, podporován je RAID 0, 1, 5 i 10 a využít je také možno GPU nVidia Tesla. Zkrátka možnosti rozšíření jsou široké a je jen na vás, zda si vyberete řešení pro práci s grafikou, nebo třeba stanici přizpůsobenou jako menší server.
Podíváme-li se blíže na procesory, zjistíme, že v Precisionu T3600 běží Intel Xeon. Jde o CPU obdobné architektury, jako Intel Core, avšak se zaměřením na dlouhodobý provoz v plné zátěži a na práci s velkým množství dat. Proto mají Xeony vyšší hodnoty L2 a L3 cache paměti, než je obvyklé u běžných procesorů.
Profesionální grafické karty a certifikáty

Není překvapením, že grafická karta je u stanic pro práci s grafikou jedním z klíčových prvků. Najdeme zde karty nVidia Quadro nebo AMD FirePro, které jsou značně dražší než běžné grafické karty s obdobným čipem. Proč? Podobně jako u Xeon procesorů jsou i grafiky konstruovány tak, aby obstály v nejnáročnějších podmínkách každodenní vysoké zátěže a kvůli práci s větším množstvím dat obvykle mívají vyšší kapacity paměti, díky čemuž pracují rychleji a méně zatěžují sběrnice posílanými daty. Jsou zde ale i další rozdíly, především v podpoře OpenGL a double-precision floating-point výkonu. Tato problematika je tak obsáhlá, že se jí podrobněji zabýváme v samostatném článku.
Precision T3600 se chlubí certifikací ISV (Independet Software Vendor), která zaručuje bezproblémový chod náročných profesionálních aplikací. Jedná se například o Dassault Systemes CATIA, Autodesk Revit, Autodesk Inventor 3D CAD, PTC Creo Pro/ENGINEER Wildfire 4.0, Siemens PLM – NX, a další. Pokud vámi používaný software tuto certifikaci uvádí, můžete se spolehnout na bezproblémovou kompatibilitu mezi hardwarem Precisionu T3600 a tímto softwarem.
Podpora více monitorů

Pro práci v profesionálních grafických programech je obvyklé mít zapojeny alespoň dva monitory, což u Precisionu T3600 není problém. Možnost více než dvou monitorů zde také je, ale záleží pak na konkrétní grafické kartě. Ovšem pozor, i když v oficiální dokumentaci najdete, že jsou podporovány tři monitory, obvykle je potřeba připojit jeden z nich pomocí aktivního DisplayPort adaptéru. Pokud plánujete využití tří monitorů, je před koupí potřeba dobře zvážit a prozkoumat možnosti dané grafické karty.
U nás v Technimaxu využíváme vícero monitorů i ke každodenní kancelářské práci a zvykli jsme si na ně tak, že už si je těžké představit si efektivní práci jen s jedním. Co teprve při práci s rozsáhlejšími CAD projekty, kde je vyžadována vysoká přesnost a pečlivost. Na takovou práci se skvěle hodí nejvyšší řada LCD monitorů Dell UltraSharp. Věrné podání barev a nezkreslené zobrazení vám pomohou být při práci efektivní a podat výsledky odpovídající skutečnosti.
Technologie pro práci s operační pamětí

Mezi zajímavé podporované technologie patří Reliable Memory Technology (RMT) přímo od společnosti Dell. Více než dvouletý průzkum společnosti ukázal, že pouze jednu šestinu všech DRAM errorů nelze opravit a vyřešit bez výměny celého paměťového modulu. To znamená, že zbývajících pět šestin errorů lze vyřešit, aniž by bylo nutno pořizovat a měnit paměť. K tomu slouží právě RMT od Dellu.
Klasické ECC paměti kontrolují takzvané soft errory a pomocí dopočítávané parity je za chodu opravují, aby nedocházelo k padání sw a restartům. RMT jde o krok dále, zaznamenává, ve kterých blocích paměti se problém vyskytl, případně jestli se v některém bloku vyskytují chyby častěji, a zda jde o soft nebo hard errory. Z těchto údajů pak technologie poskytuje výstup BIOSu, který může určené bloky paměti vyřadit a přestat využívat. Díky tomu je zajištěno, že bude efektivně využívána pouze doposud funkční část paměti, která nezpůsobuje problémy.
Pro běžné uživatele kancelářských aplikací nejde o nic převratného, ale při plném využití profesionálních pracovních stanic Dell Precision je integrita dat velmi důležitým faktorem, a velkokapacitní paměťové moduly jsou značně drahou komponentou. Technologie Dell Reliable Memory vám ušetří problémy i náklady.
Technologie pro práci s procesorem

Zajímavou technologií se mohou chlubit také procesory, a to Intel AVX – Advanced Vector Extensions. Ta zajišťuje lepší výpočetní výkon pro technické výpočty. Jde o upravenou sadu instrukcí SIMD pro procesory Intel s rozšířenými registry, podporou nedestruktivní práce se třemi operátory a dalšími vylepšeními ve zpracování dat procesorem. Pokud vás zajímají podrobnosti, můžete si pročíst více než 20 stran dokumentace v anglickém jazyce.
Technologie pro práci s grafikou

Dále Precision T3600 podporuje technologii nVidia Maximus, která umožňuje používat ve stroji současně profesionální grafickou kartu, například nVidia Quadro 5000 pro náročné vykreslování grafiky ve 3D aplikacích při renderování a modelování, a zároveň mít zapojenou kartu nVidia Tesla, která se zaměřuje na výpočetní výkon ve složitých simulacích a analýzách. Díky tomu nebudou muset všechny výpočty procházet přes sběrnice k procesoru, ale zátěž bude rozdělena mezi CPU a dvě GPU, umožňujíc tak souběžný běh vícero náročných aplikací v zátěži.
Technologie nVidia Maximus má za úkol chytře přidělovat požadavky na výkon správné výpočetní jednotce. Práci se síťovými modely v CADu tak může přidělit procesoru, renderování grafiky v OpenGL grafické kartě Quadro, zatímco o dynamické CUDA výpočty se postará Tesla. Díky tomu můžete v jedno chvíli designovat geometrii návrhu v CADu, hodnotit jeho vzhled v realtime renderovaném náhledu a ověřovat jeho stabilitu a funkčnost v simulacích. Vše současně a hned, bez nutnosti udělat jednu úpravu a poté v dalších dvou krocích postupně provádět a kontrolovat ostatní. Nutno však dodat, že za tento výkon a rychlost i pohodlí práce si nechá řádně zaplatit jak nVidia, tak používaný profesionální software.
Spolehlivá pracovní stanice

Potřebujete spolehlivý pracovní výkon, o který se budete moci opřít? Nenaleťte na vybrané komerční parametry, kterými se vás mohou prodejci snažit zmást. Investujte do stroje, který byl zkonstruován a obsahuje technologie přesně pro to, co od něj potřebujete. Nejen surový výkon, ale především specializovaný výkon na precizní práci s profesionálními grafickými programy, to je Dell Precision T3600.