Firemní řešení na úrovni – Dell OptiPlex 9020

Firemní řešení na úrovni – Dell OptiPlex 9020

Business desktop Dell OptiPlex v modelu 9020 je moderní a především kvalitní firemní počítač, který se na trh dostal teprve v polovině roku 2013. Momentálně, ve 2Q 2016 je tedy jisté, že počítač nebyl používán déle než 3 roky, pravděpodobně značně kratší dobu. Pokud jste se až doposud repasovaným počítačům raději vyhýbali pod domněnkou, že jde o staré a pouze napůl funkční stroje, Dell OptiPlex 9020 vás vyvede z omylu. Pojďme se podívat, co nám tento repasovaný kancelářský počítač nabízí.

Změny v provedení case


V oblasti typů case série OptiPlex 9020 vybočuje ze zažitého standardu společnosti Dell. Mezi dostupnými provedeními již nenajedeme typ desktop (přestože obecně Dell o OptiPlexech mluví jako o desktopech ve smyslu stolních PC). Zachován zůstal největší Tower, respektive Minitower, který má široké možnosti rozšiřitelnosti a nejsilnější zdroj (290W).

Menší provedení SFF (Small Form Factor) nadále nabízí rozšíření o low profile grafickou kartu, či jinou komponentu do sníženého PCIe x16 slotu. V tomto ohledu se situace nemění oproti předchozím bohatě otestovaným modelům OptiPlex 790. Podobně zůstává zachováno i velmi malé provedení USFF (Ultra Small Form Factor).

Upravený systém otevírání


Po stránce designu se společnost Dell drží osvědčené kombinace černé a stříbrné. Pokud máte již zažitý design modelů 790 a 7010, 9020 vás ničím novým nepřekvapí.

Malá odlišnost je v systému otevírání case, které se u provedení SFF zmenšilo včetně madla na bočním plechu. Jednoduchý přístup ke všem komponentám bez potřeby použití nářadí však zůstává tak, jak jsme na něj zvyklí. V ohledu designu tedy OptiPlex 9020 nevyčnívá, což je pro cílovou firemní sféru vhodné.

Pozměněné uložení komponent


Nová generace procesorů Intel Core s kódovým označením Haswell přichází s paticí 1150, zatímco předchozí třetí generace Ivy Bridge využívala socket 1155. S generačním posunem přichází také vylepšený integrovaný grafický čip Intel HD a novější chipset. U modelu SFF došly v novější generaci změn také další prvky základní desky, například na první pohled zřejmé umístění DIMM slotů pro paměti RAM. Podrobné technické parametry se dočtete v dokumentaci, kterou má Dell již tradičně výborně zpracovanou.

Prakticky můžete očekávat vyšší výkon a lepší systém chlazení díky pozměněnému chladiči CPU a již zmíněnému novému uspořádání některých komponent.

Přistup bez nářadí


Povedený je i systém pro uzamčení PCI karet v provedení SFF. Díky jednoduché pojistce můžete karty snadno vyjmout a vyměnit, aniž byste potřebovali šroubovák či jiné nářadí. Stačí jen odklopit pojistku, provést výměnu a systém opět uzavřít.

Jistě sami znáte padání šroubků na základní desku, pokud nemáte šroubovák s magnetickým zakončením. Člověk se pak strachuje, aby něco neponičil, nebo musí šroubek hledat, v nejhorším i vytřepávat ze stroje ven. Díky mechanismům od Dellu, jako je tento a mnohé další, se o ztrácející se šroubky nemusíte obávat.

Enterprise funkce Intel vPro


V této moderní vyšší řadě kancelářské výpočetní techniky Dell je integrována technologie Intel vPro. Ta je společností Intel vyvíjena především pro firemní využití a umožňuje bezpečnou vzdálenou správu a aktualizace počítačů, mimopásmovou správu systému BIOS, nebo třeba vzdálené smazání dat z pevného disku. Každá další generace procesorů Intel podporuje v rámci vPro nové funkce. U čtvrté generace, kterou najdeme v OptiPlexu 9020, se jedná o tři hlavní novinky.

VPN, WiDi, WiFi tagy

První se týká VPN (Virtual Private Network) připojení, které je ve firmách často využíváno k bezpečnému navázání komunikace s firemní doménou přes běžné internetové připojení. Díky Intel vPro si zaměstnanci nebudou muset pamatovat složité přihlašovací údaje, ale hardware se po prvním zadání stane jejich přihlašovacím klíčem. Zastane tak roli bezpečnostní hardwarové karty a navíc umožní administrátorům vzdálenou správu připojení.

WiDi Pro technologie umožňuje bezpečné bezdrátové sdílení obsahu na další zařízení v rámci zabezpečené firemní sítě, ať už se jedná o prezentace či videa. Odesílat lze na další zařízení, která technologii podporují, včetně data projektorů.

Třetí novinkou jsou zabudované Wi-Fi tagy, které umožňují nalezení a připojení se k síťovým tiskárnám, projektorům, konferenčním místnostem a dalším prvkům firemní sítě. Toho je dosaženo spoluprací Intelu se společností Cisco a dalšími, které poskytují podniková síťová řešení.

Zda ve vaší společnosti tyto možnosti využijete, to záleží už jen na vás. Vždy je ale dobré vědět, že jsou zde funkce šité na míru firmám, které posouvají Dell OptiPlex 9020 zase o něco blíže k titulu opravdové firemní jedničky.

Bohatá základní konktivita

Když se blíže podíváme na SFF, najdeme na zadní straně klasický VGA konektor a dvojici DisplayPortů pro připojení k monitorům. PS/2 porty zůstávají možná spíše ze zvyku, protože už pěknou řádku let je nahrazují USB. I těch ale naštěstí najdeme na OptiPlexu 9020 dostatek. Zezadu hned 6, z čelní strany další 4, přičemž na obou stranách jsou vždy dva z nich USB 3.0 s označením SS – Super Speed. Samozřejmostí je RJ45 pro připojení k síti a audio vstup a výstup. Některé potěší také integrovaný COM port (RS232). Na čelním panelu už kromě zmíněných USB najdeme jen další audio porty pro snadné připojení sluchátek a mikrofonu.

Repasovaný počítač pořádně

Jak na nás kancelářský počítač Dell OptiPlex 9020 působí? Z pohledu prodejce repasované výpočetní techniky máme radost z toho, že se zabýváme takto novým a kvalitním zbožím. Nemusíme se totiž obávat ani stydět za to, co nabízíme – víme, že se jedná o kvalitní počítače, které vám dobře poslouží a ke kterým jsme schopni vám poskytnout rozšířené služby a servis. Vzpomínáte si na aktualitu o naší dlouhodobé podpoře počítačů Dell OptiPlex?

Repasovaný a přesto moderní Dell OptiPlex 9020 je investicí do budoucna. Nepřináší převrat v designu, ale díky výkonným komponentám a pokročilým technologiím se skvěle hodí do firemního prostředí, kde je kladen důraz na vzdálenou správu a zabezpečení dat. Společně se službami společnosti Technimax s.r.o. navíc může snadno zbořit mýty o nekvalitních repasech a přesvědčit vás o tom, na jak vysoké úrovni mohou repasované počítače být, když se dělají pořádně.

Prohlédnout dostupné modely Dell OptiPlex 9020