Proč nakupovat repasovanou výpočetní techniku?

Proč repasovanou VT – Technimax

Rozdíl mezi novou a repasovanou

Každý racionálně uvažující člověk si před nákupem jakéhokoliv výrobku (a to nejen v oblasti výpočetní techniky) položí otázku: „Za jakým účelem si toto zboží pořizuji?“ V našem případě například: „K čemu tento notebook potřebuji?“ Téměř vždy (cca 94%) se jedná o kancelářské práce, účetnictví, práce na internetu apod. Je nezávisle prokázáno, že pro tyto účely si není nutné pořizovat nový notebook, byť za velmi „lákavou“ cenu. Pro všechny tyto činnosti lze totiž bez problémů využít repasované zboží. Práce s touto výpočetní technikou je dokonce stejně efektivní, rychlá a bezpečná, jako na novém stroji kategorie low-end. Víte, že připojení k internetu je stejně rychlé s novým notebookem za 20 tis. Kč jako s repasovaným za 5 tis. Kč?

Která technika je pro mě vhodnější

Výrobci IT vyrábí techniku dle poptávky zákazníka. Obecně lze říci, že existují dva druhy zákazníků. První typ zákazníka je velmi citlivý na cenu a nevadí mu, když zakoupenou techniku během záruky reklamuje třeba třikrát. Chce sice kvalitu, ale cena je na prvním místě a tomu výrobce vše přizpůsobuje. Používá méně odolné materiály, méně spolehlivé komponenty a nevěnuje tolik času testování a ladění techniky. Prostě hledá způsoby, jak vývoj a výrobu zlevnit. Tato snaha se musí nutně na výsledném produktu projevit. Typickým zákazníkem s těmito požadavky je domácnost nebo živnostník.

Druhý typ zákazníka je specifický svou náročností a požadavky na kvalitu a spolehlivost. Akceptuje vyšší cenu. Naproti tomu vyžaduje špičkový servis, kvalitu zpracování a odolnost. Do této skupiny zákazníků patří malé a střední firmy a korporátní organizace. Každý, byť jen krátký, výpadek, znamená pro tyto organizace velké ztráty, a proto investují nemalé prostředky do spolehlivého IT vybavení.

Pojďme se podívat konkrétně na produkty oblíbeného výrobce Dell.

První, cenově citlivější, typ zákazníka upřednostňuje počítače a notebooky Dell Inspiron, které splňují jeho požadavky na nízkou cenu.

Druhá skupina zákazníku, ta s požadavkem na mimořádnou kvalitu a spolehlivost, preferuje notebooky Dell Latitude a Precision a počítače OptiPlex a Precision.

Kde se repasovaná technika bere

Položme si otázku, co se stane po jednom až 3 letech používání techniky. Domácí uživatel stroj vyhodí, protože tato technika není navržena na delší používání. Pro výrobce je toto „řešení“ výhodné, protože si zákazník koupí další stroj.

Náročný zákazník z řad velkých firem a korporací kupuje techniku obvykle na leasing a po jeho skončení techniku obměňuje za novou. Možná se ptáte proč, když je stále v bezvadném stavu. Odpisy a výhodnost z hlediska daňové povinnosti je do tohoto kroku nutí. Prostě se ekonomicky vyplatí.

Co se tedy stane s použitou technikou? Ta méně kvalitní (například Inspiron) se likviduje nebo udržuje neekonomicky stále v chodu. Ta kvalitní, high-end (například OptiPlex, Latitude nebo Precision), se vrací do leasingových společností, které ji testují a dodávají zpět na trh jako repasovanou.

Použitá technika ANO nebo NE?

Jste-li malá nebo střední firma, vzniká zde pro vás obrovská příležitost. Pravděpodobně nedisponujete neomezeným rozpočtem a hledáte cenově dostupné řešení, přitom potřebujete spolehlivé stroje se špičkovým servisem.

Můžete zakoupit nový OptiPlex, ale cena vás nepotěší. Můžete zakoupit nový Inspiron, ale při první reklamaci nebo komplikacích při servisu si své rozhodnutí budete asi vyčítat.

Co ale repasovaná technika? Co vybrat repasované stroje z kategorie high-end, tedy nejvyšší třídy, která disponuje maximální spolehlivostí? A cena? Více než atraktivní!

Ano, repasovaná technika není pro každého, ale pokud vyžadujete spolehlivé stroje se špičkovým servisem a nemáte k dispozici neomezený rozpočet, je toto řešení pro vás.

Máte zájem o více informací a rady, jak si v našem sortimentu vybrat stroj, který bude vyhovovat právě vám? Pak budeme rádi, když navštívíte našeho průvodce výběrem příslušné techniky.

Pokud se ve světe repasované výpočetní techniky pohybujete již delší dobu, určitě jste seznámeni s notebooky Dell Latitude a jejich modely. I my jsme až doposud prezentovali známá fakta o značení těchto notebooků, díky kterému můžeme z pouhých pár znaků poznat základní rysy stroje. Dell nám to však neusnadňuje a občas něco změní – a právě k tomu jsme nyní došli. Uveďme si příklad, jak jsme na to byli až doposud zvyklí. Vezměme Dell Latitude E6530.

E – dock: má zespodu port pro klasickou dokovací stanici Dell E-family
6 – provedení šasi: 5 značilo levnější plastové šasi (ovšem pouze do 4. generace), 6 značí odolnou Tri-Metal konstrukci, 7 značí tenké ultrabookové šasi
5 – úhlopříčka displeje: 2 značí 12,5", 3 značí 13,3", 4 značí 14", 5 značí 15,6"
3 – generace: až do 5. gen. se shoduje s generací Intel Core procesorů, takže E6530 má 3. generaci Intel Core
0 – varianta: doposud jsme se nesetkali s modelem, který by nekončil nulou, ale je možné, že některé varianty, například určené výhradně pro specifický trh, končí jinou číslicí

Takto jsme se mohli ve značení snadno orientovat několik let, nyní však narážíme na to, že zaběhnuté pořádky Dell změnil. Vše začíná 5. generací. Jako příklad ale vezměme ještě novější Latitude E5470.

E – zůstává stejné, stále značí možnost připojit do dokovací stanice. Například u modelu Latitude 7370 toto E chybí a připojit lze pouze novější bezdrátovou či USB dokovací stanici.
5 – stále značí provedení šasi, ale význam čísel se mění: 3 značí levnější plastové šasi, 5 značí odolné šasi v klasické notebookovém provedení (jako dříve 6), 7 stále značí tenké ultrabooky
4 – stále stejně značí úhlopříčku displeje
7 – značí generaci, ale zrada je v tom, že Dell přeskočil číslici 6, takže zatímco 5 se ještě správně shoduje s pátou generací Intel Core procesorů, 7 už nesedí a tyto stroje obsahují CPU 6. generace
0 – zůstává stejné

Dell Latitude E5450

Šasi Dell Latitude E5450 se zpevněnými ocelovými panty

O těchto změnách vás informujeme ze dvou důvodů. Chceme, abyste se ve značení strojů orientovali a mohli si z naší nabídky rychle a jednoduše vybrat. K tomu těchto pár znaků slouží (či doposud sloužilo) až překvapivě dobře. Druhým důvodem je to, že se do naší nabídky dostávají novější modely E5450 a E5470 a my nechceme, abyste si mysleli, že to jsou nižší modely, které jsme dříve neprodávali. Stále platí, že nejlevnější řady, aktuálně E3×xx, neprodáváme.

I u novějších repasovaných modelů E5×xx (dříve E6×xx) se můžete spolehnout se na business kvalitu jak od výrobce, tak skrze náš proces repasování. Žádné praskliny v šasi, vyviklané panty, poškrábané displeje apod. Kvalita je pro nás prvořadá, protože má přímý dopad na vaši spokojenost.

Vyberte si z vyšších řad notebooků Dell Latitude