Jak vybrat repasovaný notebook
Jsme rádi, že máte zájem o naše rady, které vám mají pomoci vybrat ty správné repasované notebooky. Každý uživatel má zcela odlišné potřeby a možnosti. Skloubením těchto dvou vstupních informací dokážeme společně vybrat ten správný notebook právě pro vás.
Hned na počátku si řekněme, že nebudeme hledat ten nejlepší a nejvýkonnější stroj na trhu, pokud to bezpodmínečně nepotřebujeme. Každý rozumně uvažující člověk vždy hledá cestu úspor, což je jedna z věcí, se kterou budeme při výběru kalkulovat.
Silně vám doporučujeme prostudovat si nejprve 3 základní témata, než se pustíte do výběru vhodného notebooku. Jedná se o následující:
Nové x Repasované
Záruka
Skladová dostupnost
Model notebooku a provedení
Pokud se tedy rozhodnete pro nákup repase notebooků u skutečného specialisty na konkrétní značkové zboží s vlastním zázemím, zbývá vybrat vhodný model.
Základní vstupní informací při výběru notebooku je fakt, zda budete s notebookem více cestovat, nebo ho budete používat jako náhradu stolního počítače a přenášení nebude tak časté. Pro časté cestování se hodí notebooky s LCD displejem o velikosti 10" až 13", čímž jsou dány nejen menší rozměry, ale i hmotnost. Je ale potřeba si přiznat, že práce na menším displeji je méně komfortní a hlavně uživatelé s horším zrakem mohou být nespokojení. Pokud tedy tolik necestujete, můžete se zaměřit na notebooky s LCD displejem o velikosti 15" a více. Tyto notebooky jsou díky většímu LCD displeji naopak rozměrnější, mají vyšší hmotnost a vyšší nároky na kapacitu baterie. Pro běžného uživatele není toto nikterak velkou překážkou, ale pokud cestujete skutečně často, tuto variantu jednoznačně nedoporučujeme.
Pokud si nevíte rady, je zde zlatý střed, tedy notebooky s LCD displejem cca 14", které jsou určitým kompromisem a z tohoto důvodu jsou také nejprodávanější. Pokud máme vybranou kategorii, můžeme probrat jednotlivé parametry.
Licence operačního systému
Operační systém Windows je jedním z nejčastěji nelegálně používaných SW (programů) vůbec. Je potřeba si uvědomit, že pouze legální operační systém vám zajistí, že bude řádně aktivovaný, aktualizovaný a vaše data budou v bezpečí. Pokud se později prokáže, že používáte nelegální kopii OS Windows, hrozí vám zbytečné sankce. Před nákupem se tedy ujistěte, zda vámi nakoupený notebook bude obsahovat opravdu všechny náležitosti pro budoucí prokázání legálního původu OS. Za to, jaký používáte ve svém počítači SW zodpovídáte vy, jakožto majitel nebo uživatel, nikoliv prodejce. Ujistěte se tedy:
1) zda notebook, který chcete objednat, obsahuje licenční štítek, elektronický klíč, nebo už rovnou aktivovaný systém
2) zda je OS Windows předinstalován
3) zda je na faktuře uvedena licence, která je součástí dodávky a kterou hodláte používat
Pokud hodláte používat OS Windows 10, měla by být uvedena i verze Professional (PRO) nebo Home. Dále by mělo být poznat, zda se jedná o kompletní systém, nebo jen „COA štítek“ či „el. klíč…“. Prodejce by měl zákazníka jasně informovat, jestli je na notebooku operační systém nainstalován a aktivován, nebo si instalaci musí provést sám. Pro uživatele je samozřejmě nejlepší, když nic nemusí řešit a notebook mu přijde rovnou nainstalovaný a aktivovaný.
Ostatní parametry
Technické parametry bývají pro laika častou pastí. Těžko se v nich orientuje a při výběru neví, kudy kam. Často se uvádí následující informace:
Typ a frekvence procesoru – určuje rychlost, s jakou bude počítač pracovat. Vyšší číslo neznamená vždy vyšší rychlost, je potřeba brát ohled i na jeho typ, případně počet jader. Proto u nás najdete také parametr hodnocení CPU (Benchmark), kde je výkon procesoru číselně vyjádřen. Tato čísla lze mezi jednotlivými stroji snadno porovnávat a hned tak poznat, který je výkonnější a o kolik.
Typ a velikost paměti RAM – čím větší pamě, tím více dat více programů je možno do ní uložit. Dostatečná kapacita a rychlost operační paměti vám tak zajistí bezproblémový a rychlý běh náročných programů či více programů současně. Obvykle ji lze dodatečně rozšířit.
Typ, rychlost a kapacita pevného disku – hlavním parametrem je jeho kapacita udávaná v GB nebo TB. Kapacita v podstatě určuje, kolik „do počítače“ můžete uložit dat. Pokud v počítači neuchováváte objemnější data typu, filmy nebo hry, postačí vám velmi malá kapacita. Obvyklá velikost jednoho dokumentu typu office je cca do 1 MB, tedy do 0,001GB.
Mechanika – dnes se od ní často ustupuje, protože většina dat je přijímána a odesílána prostřednictvím internetu. Rozměrnější soubory jsou přenášeny pomocí externích disků, připojených přes USB porty. DVD mechanika má smysl pro přehrávání hudebních médií, instalaci ovladačů pro specifické periferie, které se zařízením dostanete na DVD, apod..
Dalšími parametry jsou typy a počet portů, hmotnost, rozměry, typ grafické karty,… Pokud máte speciální požadavky, projděte pečlivě minimální požadavky na HW u vámi používaného SW a zkontrolujte, zda vybraný počítač tyto požadavky splňuje.
Pokud si i nadále nevíte rady, nechce si poradit s výběrem od prodejce. Správný prodejce vám rád poradí.
Skutečná hodnota
Závěrem odpovíme na nejčastější otázku našich zákazníků: „Proč jsou tyto repasované notebooky dražší, když mají nižší výkonnostní parametry, než některé jiné?“ Odpověď je jednoduchá. Vše není jen o parametrech, ale také o kvalitě, spolehlivosti, propracovaném chlazení a precizním a odolném provedení krytu počítače. To vše něco stojí, proto má smysl nad dražší variantou uvažovat. Jistě každý chápe, že vůz „low-endového“ výrobce v totožné výbavě jako vůz prémiové značky se neprodává za stejnou cenu. I zde panuje tedy situace, kdy nemůžete srovnávat nejvyšší řadu Dell (Precision) s noname notebooky montovanými v malých sériích.
Přejeme hodně štěstí při výběru a doufáme, že vám byl náš rádce k užitku a pomohl objasnit, jak ke koupi přistupovat a na co si dát pozor. Vždy mějte na paměti, že pořizovací cena nemusí být konečná a lze také počítat s tím, že během používání budete potřebovat radu, pomoc, nebo i pozáruční servis. Vždy je dobré vědět, že vás prodejce ani po 4 letech neodmítne a pomůže vám.