Herní počítače do 15 000 Kč
Do nově založené sekce herních počítačů jsme pro vás zařadili první modely počítačů Dell s grafickou kartou nVidia GeForce GTX 1650. Při výběru jsme kladli důraz na co nejlepší souhru CPU a grafiky při co nejnižší pořizovací ceně. Výsledkem je herní počítač do 15 000 Kč, na kterém si při Full HD rozlišení dobře zahrajete i nové hry.
Grafická karta GeForce GTX 1650
Přestože se zabýváme repasovanou výpočetní technikou, grafické karty jsme se rozhodli nakoupit nové, nepoužité. Máte tak jistotu, že na nich nikdo netěžil kryptoměny a nebyly dlouhodobě vystavovány nadměrné zátěži, která by mohla zkrátit jejich životnost.

Model nVidia GeForce GTX 1650 má 4 GB GDDR5 paměti. Pro své napájení nevyžaduje přídavný konektor, nýbrž vystačí si se 75W, které je schopen dodávat PCIe slot. Jako výstupy nabízí 2× HDMI 2.0b a 1× DisplayPort 1.4.
Reálný výkon GTX 1650 změřil například server notebookcheck.net. Dle jejich benchmarků si grafika dobře poradí s naprostou většinou i nových her s vysokým nastavením detailů a při Full HD rozlišení. V takovýchto podmínkách zvládá téměř vše na 50–60 snímků za sekundu (fps), což je výborný výsledek. Naprostá většina monitorů má totiž obnovovací frekvenci 60 Hz, takže více než 60 snímků za vteřinu ani nedokáže vykreslit. Lidské oko vnímá jako plynulý obraz již 30 fps, ale samozřejmě platí staré dobré ‚čím víc, tím víc‘.
Souhra CPU a GPU aneb bottleneck
Co se stane, když do starého počítače se slabým Pentium procesorem vložíme novou silnou grafickou kartu? Výkon se nezvýší tak, jak bychom očekávali, protože procesor bude celou sestavu brzdit. Říká se tomu bottleneck, úzké hrdlo na straně CPU nebo GPU, kdy jedna komponenta může brzdit tu druhou.

Na webu najdeme různé kalkulátory, které nám bottleneck dokáží spočítat, například pc-builds.com. Vstupními údaji jsou model procesoru a grafické karty, ale také rozlišení monitoru a způsob využití sestavy. Výstupem je procento, určující, o kolik nám jedna komponenta brzdí tu druhou. Web uvádí, že výsledek do 5 % není nijak vážně omezující, protože znamená 95% souhru CPU a GPU.
V námi zvolených sestavách vychází bottleneck právě do hranice 5 %. Z tohoto hlediska jde tedy o ideálně optimalizované kombinace, při kterých zbytečně nepřeplácíte za jednu nebo druhou výkonnější komponentu, která by stejně zůstávala nevyužitá. Jde nám zkrátka o to, abyste za co nejméně peněz dostali co nejvíce výkonu. Spolehlivý repasovaný počítač s novou grafickou kartou se zdá být nejlepším řešením.
Máte jiné požadavky? Uvítali byste dražší a výkonnější herní počítače do 20 000 Kč, nebo naopak slabší a levnější herní PC do 10 000 Kč? Napište nám prosím svůj názor. Na základě vaší zpětné vazby chceme upravovat nabídku, aby vám nejvíce vyhovovala.