Profesionální stanice pro náročné – Dell Precision T5600

Profesionální stanice pro náročné – Dell Precision T5600

Stroje ze série Dell Precision jsou konstruovány se záměrem obstát v celodenní vysoké zátěži, a přitom poskytnout vysoký výkon bez chyb a přerušování. Pro své vlastnosti se často používají také jako serverové počítače, přestože od běžných serverů do racku se v mnohém liší. Pokud tedy hledáte opravdu silný a spolehlivý stroj, čtěte dále a seznamte se s pracovní stanicí Dell Precision T5600.

Přívětivá konstrukce

Dell Precision T5600

Hned z prvního pohledu můžeme usoudit, že tento velký tower není zamýšlen jako kompaktní stroj na stůl, který by šetřil místem. Naopak, Precision T5600 je raději rozměrnější a zabere si ve vaší kanceláři více prostoru, ale na oplátku poskytne odpovídající výkon, možnosti rozšíření a chlazení.

Příjemná jsou dvě kovová madla pro přenášení, díky kterým lze s těmito těžkými stroji snadněji manipulovat. Koncoví uživatelé to zřejmě příliš neocení, ale my, kdo se stroji častěji manipulujeme, toto velmi vítáme. Pro uživatele jsou zase příjemné čtyři USB porty na čelním panelu, které jsou snadno přístupné i pokud stanice stojí pod stolem. Uživatelsky přívětivá je také vrchní strana skříně, jejíž část je mírně zapuštěna, čímž vzniká odkládací prostor pro externí disky, kamery a další zařízení.

Porovnání s předchozí generací

Dell Precision T5600

Když se podíváme na počítač v porovnání s předcházejícím modelem Dell Precision T5500, zjistíme na jednu stranu zásadní rozdíly, ale na druhou stranu zůstává zachován základní koncept, spojující všechny stroje Precision. Rozdíl je tak v celkové konstrukci skříně, jakož i v rozložení vnitřních komponent a samozřejmě také jejich výkonnosti. Podporovány jsou novější technologie, o kterých se zmíníme dále, ale základem je napříč generacemi přetrvávající zaměření na spolehlivost a specializovaný výkon pro práci s CAD aplikacemi. Zůstává také ISV certifikace, která zajišťuje kompatibilitu hardwaru s profesionálním softwarem například od společnosti Autodesk.

Porovnání s nižším modelem

Dell Precision T5600

Ještě důležitější než porovnání s předchozí generací, je spíše porovnání s nižším modelem stejné generace, strojem Dell Precision T3600. Nejpodstatnější výhodou T5600 je jistě podpora dvou procesorů, díky které může být výpočetní výkon sestavy značně vyšší. Rozšířené jsou také možnosti RAM paměti, jejíž maximální kapacita se zvýšila ze 64 GB ve čtyřech slotech na 128 GB v osmi slotech. Jak jistě tušíte, jde o čtyři sloty na každý procesor. Kvůli tomu je také potřeba silnějšího zdroje, který má příkon až 820W. Celkové rozměry skříně však zůstaly stejné jako u modelu T3600.

Uspořádání kabeláže a snadná montáž

Dell Precision T5600

Vnitřní rozložení komponent je přehledně uspořádáno a rozděleno za pomoci chytrých systémů a oddělovačů. Značná část kabeláže je vedena za základní deskou, díky čemuž nepřekáží mezi komponentami a nebrání efektivnímu proudění vzduchu. Jde například o vývody ze základní desky na čelní panel – ty jsou umístěny na okrajích, aby kabel mohl vést za deskou a hned zpoza ní být připojen do konektoru. Aby se vám takový kabel po odpojení neztratil, bývá ještě po cestě zaháknut za kovové poutko, kterých je po šasi umístěno vícero.

Dell Precision T5600

Podobně je vedená i část kabeláže od zdroje, tam ale najdeme ještě další zajímavé řešení. Zdroj lze totiž jednoduše vyjmout bez potřeby odpojit jediný kabel. Ve spodní části je ke skříni přidělán plošný spoj s konektory, do kterého lze zdroj zapojit či z něj odpojit. Všechny ze zdroje vedoucí kabely jdou přes tuto přípojku, takže při novém zapojování můžeme mít zdroj vysunutý, aby zbytečně nezabíral prostor, a poté jej jen jednoduše zasunout do slotu jako závěrečný díl. Toto řešení mi přijde velmi praktické.

Pro vedení kabeláže i úschovu právě nepoužívaných kabelů je připravena řada úchytů, ať už kovových přímo na šasi, nebo plastových, které lze dle potřeby odebírat. Otevřený stroj tak působí čistým a uspořádaným dojmem.

Dell Precision T5600

Vnitřek skříně je také vybaven několika systémy pro snadnou výměnu komponent bez nářadí. Ty jsou označeny modrou barvou a jejich použití je velmi snadné, až intuitivní. Můžeme tak jednoduše měnit pevné disky, optickou mechaniku, PCI karty a již zmiňovaný napájecí zdroj. To vše bez potřeby použít šroubovák, kterým bychom mohli ve spěchu ledacos poškodit a šroubky poztrácet.

Souhrn technologií

Dell Precision T5600

Pro modelovou řadu Dell Precision Tx600 jsou charakteristické také speciální technologie, díky kterým jsou stroje vhodné právě na práci s CAD modely a profesionálním grafickým SW. O nich jsme se rozepisovali už u recenze pracovní stanice Dell Precision T3600, takže zde stačí shrnout jen nejdůležitější informace. Jde o technologie:

Podrobnější info o těchto technologiích najdete v recenzi nižšího modelu Dell Precision T3600.

Doporučení

Dell Precision T5600

Pro koho je tedy Dell Precision T5600 vhodný? Doporučit jej lze každému, kdo má na starosti složité komplexní projekty, které potřebuje efektivně zpracovávat. Jak jsme slyšeli od jednoho z našich zákazníků, dovolím si parafrázovat: „Když finální render běží přes noc a v průběhu se to zasekne, ráno není projekt hotový. Zákazník další den čekat nebude, nezaplatí mi a já mám po zakázce.“ Právě pro tyto případy je zde pracovní stanice Dell Precision T5600 – abyste se na stroj mohli spolehnout a čas věnovat projektu, ne řešení problémů s počítačem.

Seznam profesionálních stanic Dell Precision T5600 skladem