Spolehlivá pracovní stanice – Dell Precision T3600

Spolehlivá pracovní stanice – Dell Precision T3600

Výběr výkonné pracovní stanice není radno jen tak odbýt. Vzhledem k vysokému výpočetnímu i grafickému výkonu strojů bývá vysoká i jejich pořizovací cena, a je tedy potřeba zvážit, jaký stroj potřebujeme, do čeho se vyplatí investovat a kde lze naopak bezpečně ušetřit. Naší doménou je repasovaná výpočetní technika se zaměřením na profesionální značkové stroje Dell, proto se dnes blíže podíváme na stanici Dell Precision T3600.

O jaký stroj se jedná

Dell Precision T3600

Jak napovídá samotný název, jedná se o stroj, u něhož jde o přesnost a preciznost, proto Precision. Dell vyrábí sérii jak počítačů, tak i notebooků Precision, které jsou určeny na náročnou práci s grafikou a komplexní CAD projekty. Ostatně, o rozdílech mezi řadou Precision a kancelářskými stroji OptiPlex jsme již mluvili v jednom z našich videí.

Mnozí již důvěrně znáte model Dell Precision T3500, který jsme prodávali již v roce 2012. O jeho kvalitě svědčí fakt, že je stále hojně prodávaný a ani po čtyřech letech se nebojíme nabízet k němu prodloužení záruky až na další tři roky. Dnes představovaný model Precision T3600 je jeho nástupcem, u kterého se těšíme na další rekordně dlouhé období prodeje. Pojďme se podívat, v čem se novější model liší.

Porovnání s předchozí generací

Dell Precision T3600

Na první pohled je zřejmý zcela změněný design. Nejde jen o povrchové kosmetické úpravy, ale máme zde zcela nový case. Zjevnou novinkou jsou stříbrná madla pro snadnější manipulaci s počítačem. Přeci jen jde o vcelku velký a těžký tower, který je rozhodně pohodlnější přenášet za tyto úchyty než ho nešikovně držet zespodu. Změna je také v konektivitě – T3600 má na horní části čelního panelu 4 USB porty, díky kterým můžete snadno připojit potřebná zařízení. Jeden z nich je rychlý USB 3.0.

Změny proběhly i uvnitř stanice. Zachován zůstává jen pohodlný přístup ke všem komponentám bez použití nářadí, díky čemuž je značně jednodušší správa i servis počítače. Své umístění však změnily některé komponenty, které se přesunuly v rámci optimalizace vnitřního prostoru skříně. Napájecí zdroj se přesunul do spodní části a jeho výkon se zvýšil z 525W na 635W.

Dell Precision T3600

Průměrná spotřeba, kterou jsme měřili u stroje s Xeon Hexa Core procesorem a s grafickou kartou Quadro 2000, vychází na 157W. Starší Precision T3500, také s Xeon Hexa a Quadro 2000, má průměrnou spotřebu 147W, nejedná se tedy o žádný zásadní rozdíl. Jen pro představu, průměrná spotřeba běžného kancelářského počítače Dell OptiPlex 790 s Intel Core i5 a bez dedikované grafické karty má průměrnou spotřebu 66W.

Posun ve výkonu

Dell Precision T3600

Z hlediska výkonu je zřejmé, že novější model má novější a výkonnější komponenty. Značně rozšířeny jsou ale i jeho možnosti navýšení konfigurace. Podporováno je až 64 GB paměti RAM ve čtyřech quad channel DIMM slotech o frekvenci 1600MHz, zatímco T3500 podporoval nejvýše 24 GB s frekvencí 1333MHz. O výpočetní výkon se může starat až osmijádrový procesor, grafické karty mohou být zapojeny dvě, a to do PCIe x16 Gen 3 slotů, k připojení pevných disků je připraveno klasické rozhraní SATA, ale i rychlé SAS pro serverové disky, podporován je RAID 0, 1, 5 i 10 a využít je také možno GPU nVidia Tesla. Zkrátka možnosti rozšíření jsou široké a je jen na vás, zda si vyberete řešení pro práci s grafikou, nebo třeba stanici přizpůsobenou jako menší server.

Podíváme-li se blíže na procesory, zjistíme, že v Precisionu T3600 běží Intel Xeon. Jde o CPU obdobné architektury, jako Intel Core, avšak se zaměřením na dlouhodobý provoz v plné zátěži a na práci s velkým množství dat. Proto mají Xeony vyšší hodnoty L2 a L3 cache paměti, než je obvyklé u běžných procesorů.

Profesionální grafické karty a certifikáty

Dell Latitude E6430

Není překvapením, že grafická karta je u stanic pro práci s grafikou jedním z klíčových prvků. Najdeme zde karty nVidia Quadro nebo AMD FirePro, které jsou značně dražší než běžné grafické karty s obdobným čipem. Proč? Podobně jako u Xeon procesorů jsou i grafiky konstruovány tak, aby obstály v nejnáročnějších podmínkách každodenní vysoké zátěže a kvůli práci s větším množstvím dat obvykle mívají vyšší kapacity paměti, díky čemuž pracují rychleji a méně zatěžují sběrnice posílanými daty. Jsou zde ale i další rozdíly, především v podpoře OpenGL a double-precision floating-point výkonu. Tato problematika je tak obsáhlá, že se jí podrobněji zabýváme v samostatném článku.

Precision T3600 se chlubí certifikací ISV (Independet Software Vendor), která zaručuje bezproblémový chod náročných profesionálních aplikací. Jedná se například o Dassault Systemes CATIA, Autodesk Revit, Autodesk Inventor 3D CAD, PTC Creo Pro/ENGINEER Wildfire 4.0, Siemens PLM – NX, a další. Pokud vámi používaný software tuto certifikaci uvádí, můžete se spolehnout na bezproblémovou kompatibilitu mezi hardwarem Precisionu T3600 a tímto softwarem.

Podpora více monitorů

Dell Precision T3600

Pro práci v profesionálních grafických programech je obvyklé mít zapojeny alespoň dva monitory, což u Precisionu T3600 není problém. Možnost více než dvou monitorů zde také je, ale záleží pak na konkrétní grafické kartě. Ovšem pozor, i když v oficiální dokumentaci najdete, že jsou podporovány tři monitory, obvykle je potřeba připojit jeden z nich pomocí aktivního DisplayPort adaptéru. Pokud plánujete využití tří monitorů, je před koupí potřeba dobře zvážit a prozkoumat možnosti dané grafické karty.

U nás v Technimaxu využíváme vícero monitorů i ke každodenní kancelářské práci a zvykli jsme si na ně tak, že už si je těžké představit si efektivní práci jen s jedním. Co teprve při práci s rozsáhlejšími CAD projekty, kde je vyžadována vysoká přesnost a pečlivost. Na takovou práci se skvěle hodí nejvyšší řada LCD monitorů Dell UltraSharp. Věrné podání barev a nezkreslené zobrazení vám pomohou být při práci efektivní a podat výsledky odpovídající skutečnosti.

Technologie pro práci s operační pamětí

Dell Precision T3600

Mezi zajímavé podporované technologie patří Reliable Memory Technology (RMT) přímo od společnosti Dell. Více než dvouletý průzkum společnosti ukázal, že pouze jednu šestinu všech DRAM errorů nelze opravit a vyřešit bez výměny celého paměťového modulu. To znamená, že zbývajících pět šestin errorů lze vyřešit, aniž by bylo nutno pořizovat a měnit paměť. K tomu slouží právě RMT od Dellu.

Klasické ECC paměti kontrolují takzvané soft errory a pomocí dopočítávané parity je za chodu opravují, aby nedocházelo k padání sw a restartům. RMT jde o krok dále, zaznamenává, ve kterých blocích paměti se problém vyskytl, případně jestli se v některém bloku vyskytují chyby častěji, a zda jde o soft nebo hard errory. Z těchto údajů pak technologie poskytuje výstup BIOSu, který může určené bloky paměti vyřadit a přestat využívat. Díky tomu je zajištěno, že bude efektivně využívána pouze doposud funkční část paměti, která nezpůsobuje problémy.

Pro běžné uživatele kancelářských aplikací nejde o nic převratného, ale při plném využití profesionálních pracovních stanic Dell Precision je integrita dat velmi důležitým faktorem, a velkokapacitní paměťové moduly jsou značně drahou komponentou. Technologie Dell Reliable Memory vám ušetří problémy i náklady.

Technologie pro práci s procesorem

Dell Precision T3600

Zajímavou technologií se mohou chlubit také procesory, a to Intel AVX – Advanced Vector Extensions. Ta zajišťuje lepší výpočetní výkon pro technické výpočty. Jde o upravenou sadu instrukcí SIMD pro procesory Intel s rozšířenými registry, podporou nedestruktivní práce se třemi operátory a dalšími vylepšeními ve zpracování dat procesorem. Pokud vás zajímají podrobnosti, můžete si pročíst více než 20 stran dokumentace v anglickém jazyce.

Technologie pro práci s grafikou

Dell Precision T3600

Dále Precision T3600 podporuje technologii nVidia Maximus, která umožňuje používat ve stroji současně profesionální grafickou kartu, například nVidia Quadro 5000 pro náročné vykreslování grafiky ve 3D aplikacích při renderování a modelování, a zároveň mít zapojenou kartu nVidia Tesla, která se zaměřuje na výpočetní výkon ve složitých simulacích a analýzách. Díky tomu nebudou muset všechny výpočty procházet přes sběrnice k procesoru, ale zátěž bude rozdělena mezi CPU a dvě GPU, umožňujíc tak souběžný běh vícero náročných aplikací v zátěži.

Technologie nVidia Maximus má za úkol chytře přidělovat požadavky na výkon správné výpočetní jednotce. Práci se síťovými modely v CADu tak může přidělit procesoru, renderování grafiky v OpenGL grafické kartě Quadro, zatímco o dynamické CUDA výpočty se postará Tesla. Díky tomu můžete v jedno chvíli designovat geometrii návrhu v CADu, hodnotit jeho vzhled v realtime renderovaném náhledu a ověřovat jeho stabilitu a funkčnost v simulacích. Vše současně a hned, bez nutnosti udělat jednu úpravu a poté v dalších dvou krocích postupně provádět a kontrolovat ostatní. Nutno však dodat, že za tento výkon a rychlost i pohodlí práce si nechá řádně zaplatit jak nVidia, tak používaný profesionální software.

Spolehlivá pracovní stanice

Dell Precision T3600

Potřebujete spolehlivý pracovní výkon, o který se budete moci opřít? Nenaleťte na vybrané komerční parametry, kterými se vás mohou prodejci snažit zmást. Investujte do stroje, který byl zkonstruován a obsahuje technologie přesně pro to, co od něj potřebujete. Nejen surový výkon, ale především specializovaný výkon na precizní práci s profesionálními grafickými programy, to je Dell Precision T3600.

Spolehlivé pracovní stanice Dell Precision T3600 skladem