Rychlé spuštění ve Windows 10 – funkce, kterou je lepší vypnout

Rychlé spuštění ve Windows 10 – funkce, kterou je lepší vypnout

Setkali jste se ve Windows 10 s „nevysvětlitelnými“ problémy? Někdy nám technika udělá něco, co nečekáme a nejde nám do hlavy, jak a proč se to může dít. A někdy je řešení jednodušší, než by člověk čekal.

Problém

Na PC se mi vyskytl problém se zasekáváním a padáním aplikací, které se ale vyskytovalo zdánlivě náhodně. Někdy jelo vše bez potíží celý den a jindy se vše sekalo. Už jsem pomalu hledal, kde na desce vzniká zkrat nebo které komponenta je vadná, co se přehřívá, ale nešlo mi do hlavy, proč to někdy jede a jindy ne. Pak jsem ale zjistil, že vždy po restartu počítače problém odezněl, ale ne při vypnutí a zapnutí počítače.

Byla pro mě opravdu záhada. Na konci dne jsem PC klasicky vypnul, další den zapnul a aplikace padaly. Pak jsem provedl restart a po něm bylo vše v pořádku. Ale když jsem PC další den zase zapnul, bylo to znovu to stejné a musel jsem pak ještě provést restart. Nechápal jsem, jak je možné, že restart pomůže, zatímco vypnutí a zapnutí ne.

Funkce rychlého spuštění

A pak jsem to objevil docela náhodou v jednom článku o Windows 10. S některou z aktualizací byla totiž upravena funkce rychlého spuštění (fast startup). Ta způsobuje, že při běžném vypnutí se uživatel z PC odhlásí a pak se na disk uloží soubor s nastavením, podobně jako při hibernaci. Při spuštění se pak načte uložený soubor, který urychlí spuštění, protože systém nemusí znovu načítat ovladače hw a další věci, které se do souboru ukládají. To je ale zároveň také zdroj potencionálních problémů. Defaultně je ve Windows 10 funkce rychlého spuštění zapnutá, takže místo klasického vypnutí probíhá něco mezi hibernací a vypnutím. A ne ve všech případech to dobře dopadne. Zřejmě se mi po spuštění z tohoto souboru vždy nekorektně načetl některý z ovladačů, který pády způsoboval. Při restartu se žádný soubor pro urychlení spuštění neukládá, takže tím problém odezněl, když se vše načetlo „načisto“.

Řešení

Vypnutí funkce urychlení spuštění je velice jednoduché, stačí v nastavení odškrtnout jedno políčko. Problém je jen v tom, že tato funkce je ve Windows 10 hned po instalaci zapnutá, aniž by o ní člověk věděl. A co se týče její primární funkce, tedy zrychlení počítače při spouštění, to jsem neměřil na stopkách, ale pocitově jsem nerozpoznal naprosto žádný rozdíl. Pokud máte systém na SSD, jak už je dnes běžné, myslím, že je tato funkce zbytečná.
Zažíváte při práci s PC nebo notebookem s Windows 10 podobné problémy? Zkuste si vypnout funkci rychlého spuštění. Možná je to právě ta maličkost, která vám ušetří spoustu potíží.